Zasedání začne ve 13 hodin. Po celou dobu je přístupné veřejnosti. Lidé se mohou připojit stejně jako zastupitelé k diskusi buď přímo u právě projednávaného bodu, nebo v samostatné diskusi v 15 hodin.

V programu zasedání je především rozpočet města pro příští rok, výhled do roku 2021 a zásady participativního rozpočtu, který umožňuje občanským komisím jednotlivých městských částí hospodařit s přidělenými finančními prostředky.

Rozpočet


Vedení havířovské radnice počítá s tím, že město bude v roce 2019 hospodařit s částkou mírně překračující 2 miliardy korun s tím, že z daní do městské kasy přiteče 1,13 miliardy. O něco málo vyšší než příjmy by měly být výdaje, a to konkrétně o zhruba 75 milionů.

Participativní rozpočet

Jedná se o vymezenou část peněz městského rozpočtu, o jejímž využití spolurozhodují společně se svými volenými zastupiteli samotní občané města, kteří si sami rozhodnou, co by se za tyto vymezené finance mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. Pro rok 2019 by mělo být mezi občanské komise být rozděleno 5 milionů korun.

„Participativní rozpočtování je postup, kdy občané města mohou vstoupit do rozpočtového procesu a ovlivnit tak, na co budou vynaloženy veřejné finance,“ vysvětluje primátor města Josef Bělica.

Dotace, byty, kanalizace…

Jednat se bude také o stavu podaných žádostí o dotace z různých zdrojů, o smlouvě na kotlíkové dotace a žádosti na dotování právě budovaného Multigeneračního sportovně-relaxačního areál v Lázeňské ulici. Zastupitelé proberou hospodářskou činnost v oblasti správy domovního fondu, provozování kanalizace nebo žádost Správy sportovních a rekreačních zařízení o peníze na provoz zámku.

Videopřenos a záznam

Zastupitelé se budou vyjadřovat k návrhu na videopřenos a záznam z jednání zastupitelstva na internetových stránkách města.

Deník už několikrát videopřenos ze zasedání dělal, naposledy z ustavujícího zasedání. Jeho kvalitu ovlivňovala kvalita mobilního signálu. 

| Video: Youtube