Nikdo vám to zatím oficiálně neřekne. Nicméně pod povrchem to bublá. Stále více jsou z úst i mezi řádky vyjádření některých vlivných sociálních demokratů slyšet slova o odvolání jejich spolustraníka hejtmana Jaroslava Palase.

Pomyslnou poslední kapkou bylo náhlé sesazení ředitele Slezské nemocnice v Opavě Milana Cveka.

Křupal: Odvolání? Jednoznačná odplata

„Toto počínání opět posiluje diskuse o možném odvolání hejtmana, což v rámci rozložení sil v krajském zastupitelstvu není zcela nereálná možnost,“ uvedl zatím nejodvážněji na toto téma místopředseda krajského výboru ČSSD Radim Křupala. Ten považuje jednání krajských radních v čele s hejtmanem za účelové.

„Jednalo se jednoznačně o odplatu za úspěšné zablokování plánu na sloučení nemocnic, které mělo vytvořit prostor pro posílení soukromé společnosti Agel v rámci sítě zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji,“ míní Křupala. Také opavský poslanec Václav Klučka (ČSSD) považuje odvolání ředitele Slezské nemocnice Milana Cveka za bezprecedentní čin představitelů kraje.

Připouští, že síla krajských radních je taková, že si provádění takových rozhodnutí o rychlých odvoláních ředitelů svých příspěvkových organizací mohou dovolit. „To se dělává pokaždé, když některý udělá velký problém v řízení organizace. Do takové situace však bývalý ředitel Milan Cvek rozhodně nezapadal. Navíc odvolat ředitele bez jeho přítomnosti na krajské radě považuji za zbabělost,“ nebere si poslanec Klučka žádné servítky.

Proti odvolání je i Česká lékařská komora

Přidává se i Česká lékařská komora. Na středu je svoláno její okresní představenstvo, které bude okamžité odvolání ředitele Cveka projednávat. „Náš dlouhodobý postoj je zcela jednoznačný a totožný s jeho reakcemi. Je zaměřený proti slučování zdravotnických zařízení. Na schůzce budeme řešit další postup,“ řekl primář ORL v opavské nemocnici a šéf okresního sdružení České lékařské komory v Opavě Richard Lenert.

Ten uvedl, že byl pověřen jednat s kolegy z dalších okresů o výzvě k odvolání hejtmana, nicméně zatím bez konkrétního výsledku. Vyčkávací postoj zaujaly lékařské odbory. „Odvolání ředitele Cveka není ze strany zřizovatele ekonomická, ale politická záležitost. Zatím netušíme, jaký úkol má nový ředitel v naší nemocnici plnit, a proto vyčkáváme,“ vysvětluje názor Lékařského odborového klubu ve Slezské nemocnici jeho předseda Dalibor Hudec.

Redakci se ani po opakovaných pokusech nepodařilo zjistit stanovisko krajského úřadu. Kompetentní úředníci byli nepřítomni. Nicméně podle dřívějšího vyjádření náměstka hejtmana Karla Konečného (KSČM) byl Cvek odvolán z důvodu špatného ekonomického hospodaření nemocnice. S tím však Cvek a většina ostatních lékařů a politiků nesouhlasí.

Na Cvekovo místo usedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec, což mnozí považují za krok ke sloučení obou nemocnic a rušení některých oborů v opavské nemocnici.

K TÉMATU: Ředitel Slezské nemocnice v OpavěMilan Cvek byl ve čtvrtek odvolán

Atmosféra v sále ředitelské budovy Slezské nemocnice v Opavě se ve čtvrtek okolo desáté hodiny dopolední dala krájet. Lékaři a sestry si přišli poslechnout argumenty náměstka hejtmana Karla Konečného (KSČM), proč krajští radní odvolali jejich ředitele Milana Cveka. Za vším je prý vysoká zadluženost opavské nemocnice. Tomu však přítomní neuvěřili a ve chvíli, kdy Konečný prohlásil, že kraji na opavské nemocnici záleží, sál se mu vysmál.


Ředitele Slezské nemocnice v Opavě Milana Cveka (v popředí) krajští radní odvolali a na jeho místo dosadili ředitele krnovské nemocnice Ladislava Václavce (stojící). Foto: Deník/Zuzana Urbánková

Odstupující ředitel Milan Cvek s důvodem svého odvolání zásadně nesouhlasil: „Nesouhlasím s tvrzením, že se Slezská nemocnice ekonomicky propadá. Je stabilizovaná a hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Za mého působení se podařilo zvládnout dvě velmi zásadní krize, personální a ekonomickou. Odcházím z postu ředitele s čistým štítem a svědomím a vnitřně jsem přesvědčen, že jsem udělal pro opavskou nemocnici maximum.“

V tu chvíli jeho podřízení a spolupracovníci vstali a dlouho tleskali. „Cvek je vážená a uznávaná osobnost. Lidé jeho odvolání nesou těžce,“ glosoval situaci tiskový mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Za stolem v popředí sálu seděl kromě Cveka a Konečného další muž: nový šéf opavské nemocnice, pověřený jejím řízením, ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov Ladislav Václavec. Ten řekl, že ekonomická stabilita je pro něho nejdůležitější: „Důležité jsou pro mě závazky po splatnosti. Když jsem v roce 2008 nastupoval do krnovské nemocnice, bylo tam po splatnosti 42 milionů korun, dnes jsme na nule a stejně tak bychom měli situaci zvládnout i v Opavě.“

I když se Konečný s Václavcem snažili zdravotníky přesvědčit o správnosti výměny na ředitelském postu, nepochodili. Zvlášť, když se primář a nyní senátor Václav Vlček (ODS) zeptal, zda odvolání Cveka není represí z vůle některých osob. Sklidil za to sice potlesk, ale jasné odpovědi se nedočkal. „Proč sem taháte politiky a politiku?“ odpověděl mu otázkou Václavec.

O vypjaté okamžiky nebyla nouze. Na funkci náměstka ředitele rezignoval chirurg Jiří Hájek: „Považuji to za svou morální povinnost,“ zdůvodnil své rozhodnutí. Lékaře zajímalo také možné rušení některých oborů. „Zlikvidujete některé obory? Tato otázka se nabízí, když přicházíte z krnovské nemocnice,“ zeptal se Vlček. Václavec se vyjádřil jasně a jednoznačně pouze k ortopedii, která má podle jeho názoru v Opavě smysl.

Padla i otázka, zda se opavské nemocnici, stejně jako novojičínské, nemůže stát, že některé lukrativní obory budou poskytovány jinému provozovateli. Na to Václavec odpověděl, že nikoli. Během setkání padlo také několikrát jméno firmy Agel, která nyní dostala do nájmu vítkovskou nemocnici.

Na dotaz naší redakce, zda na kraji existuje záměr, že Agel jakoukoliv formou vstoupí také do opavské nemocnice, Konečný odpověděl toto: „Takový záměr neexistuje na kraji v žádné hlavě.“ Otázkou pak zůstává, zda není ve hře jiná firma.

A jak ředitel Václavec uřídí obě nemocnice? „Je to pro mě výzva, cítím se na to, proto jsem to vzal,“ uvedl nový ředitel opavské nemocnice a vzápětí podotkl, že se rozvedl a má dvoudenního syna.
POZNÁMKA K TÉMATU ZUZANY URBÁNKOVÉ

Jak se v nemocnici mění ředitelé

RSDr. Karlu Konečnému, náměstkovi hejtmana Palase, nebylo co závidět. Ve čtvrtek v deset dopoledne přijel odvolat ředitele opavské nemocnice Milana Cveka. Nevděčná práce. A ti doktoři a sestry, kterých je tu v sále plno, pořád nechtějí pochopit, že to s nimi tam u nás na kraji v Ostravě myslíme dobře. Že jim tu posíláme nového a schopného ředitele, který tu jejich zatracenou nemocnici povede lépe. K světlým zítřkům - bez dluhů.

Sakra, oni asi nebudou hloupí. Je na nich vidět, co si myslí: že jsme nemocnici přijeli potrestat za něco, co neprovedla, za co nemůže. Že na ně máme na kraji snad pifku, či co. Že se jim snad mstíme. Za co? No, že se nám nedali, když jsme nemocnici chtěli sloučit s ostatními, za to, že se bránili, když jsme jim vytýkali vysokou zadluženost.

Oni si snad ještě myslí, že ta naše čísla o tom dluhu nejsou pravdivá. Že snad kouzlíme s účetnictvím? Ale my na kraji nejsme přece žádní kouzelníci. Kouzelníci to tedy ne. Ten nový ředitel, kterého jsme do Opavy dosadili, se cítí na to vést dvě nemocnice najednou, on to zvládne, je to profík. A je z Krnova jako hejtman Palas.

Ale v tom laskavě nic nehledejte. To je nepodstatná shoda náhod. Taková kouzelná shoda náhod.

Jitka Hrušková, Zuzana Urbánková

Související články k slučování nemocnic v kraji najdete zde:Slučování nemocnic v Moravskoslezském kraji

Články související s opavskou kauzou najdete zde:Opavská nemocnice