Ta mapuje černé skládky v zemi a kdokoli na ni může přispět. Stačí vyfotit černou skládku a snímek třeba prostřednictvím chytrého telefonu přímo umístit na stránky, kde je interaktivní mapa s přehledem všech skládek. S daty jde přitom dále pracovat.

„Města se nám mohou ozvat na náš e-mail, kde vyspecifikují katastrální území, a my jim dáme práva, aby se o to mohli starat sami. Vše je navíc úplně zdarma," vysvětlil autor projektu Miroslav Kubásek.

Úředníci pak mají přehled o tom, kde vznikla nová černá skládka, a mohou informace také aktualizovat. Mohou tam dávat komentáře nebo ji po odstranění označit jako uklizenou. „Navíc jim to zjednodušuje práci hned od začátku. Úředníci si mohou udělat z fotografií obrázek o situaci, navíc tam zjistí informace, z čeho se skládka skládá a komu patří parcela, na které je umístěna. Může to tak začít řešit hned od stolu," dodal Miroslav Kubásek.

Dá se říci, že ideální podmínky k tomu, aby města, která často mívají problémy s černými skládkami, k projektu s nadšením přistoupila. Co se týká Karvinska, opak je pravda. Jediný, kdo se zapojil do projektu, je Petřvald.

„Prostřednictvím Petřvaldských novin jsme o tom informovali také naše občany, kteří tak mohou černé skládky nahlásit," řekla starostka Petřvaldu Jarmila Skálová.

Petřvaldští úředníci pracují s novou službou zhruba dva týdny a už mají od té doby dvě nahlášené skládky.

„Díky tomu, že se skládka objeví včas, se zabrání dalšímu rozrůstání. Vždyť někdy stačí i jedna odhozená taška a do týdne je tam toho nepořádku plno," ocenila službu starostka Petřvaldu.

Ostatní města zatím tento projekt nevyužívají. „O stránce víme, zatím jsme se tam ale jako obec nezaregistrovali. Každé další informace od občanů ale vítáme. Lidé nám spíše problémy hlásí přímo, totéž dělá naše městská policie. Na velmi rizikových místech máme navíc fotopasti, které přemisťujeme," sdělila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Během loňska pracovníci města vyvezli celkem devadesát tun nelegálně uloženého odpadu.

Nový projekt oceňují také v Orlové. „Webové stránky www.zmapujto.cz vítáme, přestože skládky na území města máme víceméně zmapované," uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Podle ní je prý často problém v tom, že většina z nich není na pozemcích v majetku města, takže je mnohdy velmi problematické přesvědčit vlastníka, aby si skládku odstranil. „Skládky, které se vyskytnou na pozemcích města, likvidujeme urychleně," dodala Nataša Cibulková.

Zapojení do projektu zatím neřešili v Českém Těšíně. Podle mluvčí Doroty Havlíkové se těch skládek ve městě příliš neobjevuje.

„Navíc dobře funguje komunikace s občany prostřednictvím webu města, sekce dotazy občanů, kde mohou lidé vkládat i upozornění na nepořádek či skládku," konstatovala mluvčí města.