Bohumín v posledních letech hradí ze svého rozpočtu plošné výměny starých lamp za moderní, energeticky úsporné. Práce navazují na investice energetické společnosti ČEZ, která v Bohumíně postupně mění vysloužilé sloupy nízkého napětí. „Loni jsme instalovali osmdesát nových lamp v městské části Skřečoň, letos přišlo na řadu Záblatí, především jeho páteřní Bezručova ulice a přilehlé ulice Sokolská, Na Pískách, Anenská a Rybničná,“ uvedl Roman Pak z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice s tím, že další etapa výměny v Záblatí je naplánována na podzim letošního roku.

Doubrava. Koupaliště. 25. 06. 2022.
Legendární koupaliště v Doubravě otevřelo, takto jsou připraveni a těší se

Při projektování nového osvětlení v Záblatí narazili pracovníci radnice na jeden sloup, který ČEZ do výměny nezahrnul. Shodou okolností stál přímo před záblatskou kapličkou a kazil výhled na dominantu místního náměstíčka. „Dohodli jsme se proto s ČEZem, že jej odstraníme. Elektrické vedení jsme umístili do země, čímž celý prostor získal na větší důstojnosti. Točnu jsme navíc nasvítili novou trojramennou LED lampou a světlem umístěným na fasádě pošty,“ vysvětlil Pak. Do zvelebení celého prostoru město investovalo 350 tisíc korun.

Hlavní tah Záblatím osvětlují nové lampy.Hlavní tah Záblatím osvětlují nové lampy.Zdroj: Jana Končítková

Kromě výměny starého sodíkového osvětlení ale radnice hledá i místa, kam je potřeba umístit lampy nově. Loni vyslyšela volání motoristů po bezpečnějším příjezdu k bohumínskému aquacentru a sportovní hale směrem od dálničního přivaděče. U frekventované odbočky, která byla po setmění zahalena do tmy, instalovala šest kusů LED lamp. Do projektu vložila 600 tisíc korun.

Část vlakové soupravy pendolino po nehodě, Bohumín, 28. června 2022.
Bohumín den poté: část pendolina blokuje provoz, stále se vyšetřují příčiny

Zatímco výměnu lamp ve spolupráci s ČEZem platí Bohumín ze svých peněz, na instalaci těch nových využívá státní dotace. „V minulých letech jsme se zapojili do programu Efekt na podporu úspor energie a dvakrát jsme byli s naší žádostí úspěšní. Podařilo se nám získat přibližně 3 miliony korun,“ informoval starosta města Petr Vícha s tím, že inovovaný dotační program má radnice v plánu využít i na další připravované projekty.