„Mnozí senioři o nás stále neví, netuší, že služba je zdarma a další podrobnosti,“ říká úvodem jedna z koordinátorek ADRY pro dobrovolnickou činnost Andrea Šenkýřová.

Je všední den odpoledne a v karvinském sídle Nadace OKD, která poskytuje prostory, probíhá jedno ze školení nových zájemců o tuto činnost.

Jak pak vše vypadá v praxi? Dvojice senior-dobrovolník se setkávají v domovech seniorů či u seniora doma, povídají si, hrají společenské hry, chodí na vycházky, posedět na kafe či drink, nebo třeba jen tak courají po nákupech.

Možnosti jsou různé, záleží na dohodě a zájmech. Pro osaměle žijící lidi jsou to především neuvěřitelně důležité a milé chvíle, kdy o ně má někdo zájem a věnuje jim svůj čas.

„Z některých dvojic se po letech stávají i dobří přátelé, kteří se už na sebe těší a mají na sebe takřka rodinné vazby,“ říká další z koordinátorek dobrovolnických programů ADRY Jana Žoričová.

K tomu je ale samozřejmě dlouhá a těžká cesta, ono, stát se dobrovolníkem není jen tak.

„Každého nejprve proškolíme, pak ho čeká přijímací pohovor v daném domově seniorů, pokud chodí k seniorovi domů, několik návštěv s ním zpočátku absolvuji, abych sama viděla, jak vše vypadá v praxi,“ vysvětluje Andrea Šenkýřová.

Zájemce o dobrovolnictví musí doložit i čistý výpis z rejstříku trestu a potvrzení lékaře, že danou činnost bude zvládat. Ani pak není vyhráno, dobrovolnickou praxi nezvládne každý.

„Bývá to i psychicky náročné, chce to odolné a vytrvalé jedince, protože ne vždy je daný vztah snadný a zejména z počátku to chce také čas a trpělivost,“ vysvětluje Jana Žoričová.

Naštěstí, v praxi převažují příběhy s dobrým koncem.

„Máme i vazby od rodin daných seniorů, které si toto rovněž chválí. Mnoho starších lidí časem pookřeje, stanou se veselejšími, sebevědomějšími, zkrátka má jejich život zase nějaký řád a tempo. Podobně to cítí i sami dobrovolníci. Říkají, že vlastně až tolik moc nedělají, ale zároveň je velmi nabíjí to, že mohou jiné lidi dělat šťastné,“ dodávají koordinátorky programu.

Dobrovolnické programy ADRY fungují pro celý bývalý karvinský okres. Věkový průměr dobrovolníků je dnes přibližně okolo 40 let a výše. Někteří z nich chodí také za lidmi, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní v Léčebnách dlouhodobě nemocných či na nemocničních odděleních sociálních lůžek. Existují i dobrovolnické programy, kde se zapojují studenti a středoškoláci.

Zájemci o dobrovolnictví i osamělí senioři získají potřebné informace na telefonním čísle 732 509 400 každou středu od 10 do 16 hodin, nebo kdykoli na internetovém odkazu: www.adra.cz/dobrovolnictvi/havirov.