Poslední utkání odehrál AZ s přemožitelem Opavy, Prostějovem, na ledě Jestřábů ale na rozdíl od hostitelů sobotního duelu zvítězil 3:1 - více zde.

Ještě předtím absolvoval Havířov trojici domácích zápasů v řadě a nevedl si příliš dobře. Nejprve se štěstím urval vítězství nad Frýdkem–Místkem (6:4), ale poté po nájezdech podlehl Novému Jičínu 3:4 a neuspěl proti Karviné, která jej porazila v poměru 5:2.

I přesto však na Opavany nečeká nikterak snadná úloha, navíc hostující hráče určitě přijede podpořit také početná skupina jejich příznivců.

„Přijede strašně silný soupeř, druhé mužstvo soutěže. S Havířovem jsme se letos utkali už třikrát, ale nikdy jsme jej neporazili, byť šlo vždy o vyrovnané zápasy. Doma jsme prohráli o gól a venku pokaždé ještě po druhé třetině vedli. Věřím, že se kluci opět semknou a dají do zápasu všechno. Kolik přijde diváků, netuším, ale doufám, že hodně. Na minulé utkání si našlo cestu přes patnáct stovek fanoušků a panovala párádní atmosféra, klukům se hned hrálo lépe,“ řekl opavský trenér Michal Piskoř.

Slezské derby vypukne v sobotu 28. ledna na zimním stadionu v Opavě v 17 hodin.

Podle mluvčího opavských policistů lze očekávat v ulicích města, a zejména pak v okolí stadionu, problémy s nechvalně proslulými fanoušky Havířova.

Ti už při minulém opavském utkání v listopadu loňského roku předvedli, co umí. Do Opavy jich přijelo přibližně dvě stě, nejradikálnější jádro, asi osmdesát lidí, dorazilo ve dvou autobusech. Přibližně šedesát z nich těsně před začátkem utkání přišlo k zadnímu vchodu na hokejový stadion. Zde ale narazili na domácí fanoušky a také na pořadatele a policisty.

„Vyvolávali potyčky s pořadateli i policisty, až bylo nutné, aby speciální pořádková jednotka udělala kroky k zajištění klidu. Padesát tři osob poté předvedla na služebnu,“ připomněl ve zkratce událost policejní mluvčí s tím, že mezi předvedenými nebyli jen příznivci přímo z Havířova, ale i z Ostravy, Karviné, Těrlicka, Šumperku a také Opavy.

Proto se policie rozhodla neponechat nic náhodě a na dnešek chce být připravena.

„Připravujeme bezpečnostní opatření, kterého se zúčastní jak policisté z Opavska, tak krajská speciální pořádková jednotka. Spolupracovat budeme také s městskými strážníky a bezpečnostní agenturou na zimním stadionu,“ řekl Černohorský. V Opavě budou také přítomni specialisté na extrémismus a divácké násilí.

Policisté prozatím situaci jen monitorují a na dálku jsou v kontaktu s kolegy z Havířova. V ulicích budou muži v uniformách už od druhé odpolední. Fanoušky hostujícího týmu očekávají hlavně okolo čtvrté hodiny odpoledne, kdy přijíždí vlak, ale také na příjezdových silnicích. Hlavní soustředění policistů ale bude v bezprostředním okolí zimního stadionu.

JAN ŠIMEK