Asi i proto funguje v obou těchto městských částech mateřská škola. Do školy už ale musejí děti dojíždět. Nejčastěji do ZŠ Pod Zvonek na sídliště Svibice. Školní budova v Dolním Žukově ale našla využití: už víc než 15 let tam funguje pobočka městské knihovny a sál slouží místním spolkům, kterých v této městské části, čítající zhruba 1300 obyvatel, funguje hned několik - klub seniorů, MK PZKO, biblický kroužek, fotoklub, občanské sdružení Zvonek, klub kaktusářů nebo klub včelařů.

Dálnice Žukovy rozdělila podél

V obou Žukovech lze najít spoustu zastrčených a romantických míst, rybníky, louky, ale též areály zkrachovalých zemědělských družstvech, které zčásti využívají noví majitelé. Největší proměnu znamenala pro tuto oblast stavba rychlostní silnice na počátku tisíciletí. Koncem roku 2007 pak byla doprava převedena z Frýdecké ulice na novou dálnici. Lidé bydlící poblíž Frýdecké ulice vedoucí z Českého Těšína přes Dolní a Horní Žukov do Třanovic a dále, si od roku 1989 „užili“ svoje.

Nová dálnice zejména Dolnímu Žukovu hodně ulevila, zároveň ale oba Žukovy rozdělila vedví. Byť jsou pod dálnicí podjezdy, bariéra tu existuje. Navíc je z mnoha míst poměrně dost slyšet hluk od projíždějících aut. „Zvykli jsme si, já už to nevnímám,“ říká mi muž, jehož dům stojí nedaleko rybníka, kudy protéká potok Sadový.

Bydlí sice v Horním Žukově, ale v letních měsících ho nejčastěji potkáte v Karviné někde u zámku či v parku anebo v Darkově. Ano, Valter Broda je onen kočí, který v pátky a soboty odpoledne projíždí kočárem taženém dvěma koňmi a vozí turisty po Fryštátě, zámeckým parkem a nejbližším okolím. Čtěte ZDE.

Valter Broda vozí po Fryštátě v kočáre taženém koňmi turisty.Valter Broda vozí po Fryštátě v kočáre taženém koňmi turisty.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Od doby, co z Frýdecké zmizely kamiony a dopravní ruch znatelně polevil, si lidé život v této lokalitě pochvalují. Hotel Pod Zelenou už nefunguje a tak místní chodí na pivo do nedaleké hospůdky Na Strožůvkách. Místní manželé ji přestavěli z budovy, kterou kdysi využívali plynaři.

„Bydlím sto metrů odtud. Teď přes léto mám otevřeno od tří hodin. Lidi ale chodí spíše až navečer. Když je hodně teplo a hlavně o víkendu se tu často zastaví cyklisté. Vede tudy spojnice mezi přehradou a Svibicí,“ říká mi majitelka hospůdky.

Ulice Pod Zvonek, po ní nic neminete

Silnice spojující město (z části Svibice) a prochází skrze Dolní Žukov až do Horního se jmenuje Pod Zvonek. Stejně jako základní škola ve Svibici. Název tato místní „tepna“ získala zřejmě podle zvonice (zvonku) stojícího na točně v Dolním Žukově, která plnila například funkci umíráčků. V obci totiž chybí kostelní věž. Nemají tu ani prodejnu potravin, ale fungují tu hned dvě hospůdky vedle sebe. Opodál stojí stará hasičské zbrojnice.

V 19. století byl v Dolním Žukově nicméně založen evangelický hřbitov, stejně jako u sousedů „výše“, kde mají i hřbitov katolický. Zatímco v Dolním Žukově se spolkový život točí kolem včelařů, či kaktusářů, v Horním Žukově, se o něj starají dobrovolní hasiči. Jejich sbor patří k nejstarším v okrese, vznikl už v roce 1900.

A co by to bylo za vesnici, kdyby se tam nehrál fotbal. U hřiště v Horním Žukově je navíc tenisový kurt a hospoda.

Chtělo by to opravit školku

Ale i v takto, zdánlivě idylické lokalita místní sem tam něco trápí. Kromě absence prodejny základních potravin, kterou v Horním Žukově supluje prodejnička v garáži jednoho rodinného domu, v Dolním zcela chybí, je to třeba stav komunikací. „Co lidi hodě trápí je fakt, že po ulici Pod Zvonek jezdí některá auta rychle, což je zejména u mateřské školy, resp. knihovny nebezpečné. Bylo dobré tam dopravu nějak zklidnit, zpomalit. Jak? Na to by měli odpověď najít odborníci,“ říká Stanislav Folwarczny, člen komise pro příměstské části, která funguje při zastupitelstvu města Český Těšín. Od sám v Dolním Žukově také bydlí, i když ke svému domu musí jezdit přes Ropici.

Okrajové části města, kde je jistě příjemné a klidné bydlení, na druhé straně je přece jen periferie a tak na některé vymoženosti a služby, jaké využívají lidé ve městě, musejí obyvatelé Dolního a Horního Žukova zapomenout. Jak ale říká starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková, město na tyto lokality nezapomíná a v posledních letech do tam investovalo například do infrastruktury nebo do zlepšení dopravní obslužnosti. Celý rozhovor čtěte ZDE.

Starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.Starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Z poznatků a připomínek, které má od obyvatel obou částí Žukova, ví, že lidé upozorňují také na špatný stav budovy mateřské školy, která je navíc na hraně kapacity.

„Vzhledem ke stále intenzivní výstavbě rodinných domů je téměř jisté, že kapacita nebude stačit. Navíc by bylo dobré vyřešit před školkou také parkování,“ tlumočí názory obyvatel Dolního Žukova zastupitel Stanislav Folwarczny. Zároveň by si prý místní přáli, aby u školy bylo alespoň malé, ale moderní dětské hřiště.

Zvonek jako hybatel spolkového života

Jak v některé obci jsou tahouny spolkového života dobrovolní hasiči, v Dolním Žukově je to volné občanské sdružení Zvonek. Název je příznačný – v Dolním Žukově nemají kostel ni kapli, ale jen zvoničku, po níž dostal název základní škole v nedaleké Svibici a silnice spojující právě Svibici s Dolním a Horním Žukovem.Jak se lze dočíst na webových stránkách, „…sdružení Zvonek sdružuje občany městské části Dolní Žukov za účelem uspokojování jejich kulturních, uměleckých, společenských, tělovýchovných a osvětových zájmů v Knihovně a společenském centru „Škola“ při MěK v Českém Těšíně-Dolním Žukově.“

Do registru občanských sdružení u MV ČR byl „Zvonek“ zapsán v listopadu 2007.„Jsme dobrovolnou, neziskovou, apolitickou a nezávislou organizací, sdružující na principu společného zájmu. Hlavními zdroji financování naší činnosti jsou členské příspěvky, dary a příspěvky fyzických a právnických osob. Posláním sdružení je snaha zapojit do společenského života produktivní občany, seniory, dospívající mládež a děti,“ píše se na webových stránkách tohoto sdružení s dodatkem, že „Zvonek“ nemá žádné placené funkcionáře či zaměstnance a veškerou činnost vyvíjejí jeho členové ve svém volném čase.

Horní a Dolní Žukov v datech

První písemná zmínka – Horní Žukov: 1295
První písemná zmínka – Dolní Žukov: 1229
Počet obyvatel: 2259

Významné osobnosti:
Adam Sikora (1846 – 1910), polský národní činitel
Karol Junga (1887 – 1943), československý politik polské národnosti a katolického vyznání
Beata Bocek (*1983), zpěvačka a textařka
Jan Gawlas (1901 – 1965), hudební skladatel, varhaník a pedagog
Radovan Krejčíř (*1968), podnikatel

Zajímavosti:
Žukov patří do oblasti, kde zasahují svahy Těšínské pahorkatiny, která patří k podhůří Beskyd. Zdejší nejvyšší bod má 386 metrů. Pověstné jsou výhledy z Dolního Žukova, odkud lze vidět pásmo Beskyd, Třineckou brázdu a Ostravsko-karvinskou aglomeraci. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout i na vrcholky Západních Tater.

Tip na výlet

Po stopách Adama Sikory

Významným rodákem z Horního Žukova byl polský národní činitel, sociální aktivista a filantrop Adam Sikora. Jeho stopy tedy zasahují nejen do Těšína na polské straně, kde vyvíjel většinu svých aktivit, ale tím pádem také do Českého Těšína, rodného Žukova nebo Svibice. Adam Sikora překvapivě a náhle zemřel v maďarské Budapešti, kde je také pohřben. Za svého života se zasloužil například o prostor mezi Těšínem a Svibicí pro Macierz Szkolną Księstwa Cieszyńskiego, který zakoupil za své celoživotní úspory, aby zde vznikl park pro účely organizování různých společenských a sportovních akcí. Park byl po svém zakladateli také pojmenován a v roce 1989 zde byla Adamu Sikorovi věnována pamětní tabule. Motto tohoto významného muže bylo jednoduché: „U nás je třeba více pracovat a méně mluvit“.