Kraj tak rozhodl kvůli podjatosti dnes již bývalé starostky obce Petry Fickové a všech členů Rady obce, kteří pořízením změny ÚP, podle mínění krajských úředníků, hájili své soukromé zájmy. Exstarostka a někteří radní si totiž v mezidobí postavili nedaleko pozemku, kde má stát výrobní hala, rodinné domy a změnou územního plánu se snažili převést dostat určený ke stavbě haly do zóny, kde se mohou stavět pouze objekty občanské vybavenosti. Po zrušení změny je nyní možné halu postavit.
Jak dál? Napoví výsledek referenda
Starosta Horních Bludovic Roman Nytra v reakci na rozhodnutí kraje řekl ČTK, že vedení obce zvažuje možnosti, jak dál postupovat. „Jsou dva možné směry, toto rozhodnutí můžeme napadnout u soudu, aby soud rozhodl, kdo je v právu," řekl Nytra. Druhou možností je podle něj změnu územního plánu vypracovat znovu, protože původní obsahovala některá legislativní pochybení v rámci schvalovacího řízení, s nimiž by se obec při přípravě nové změny územního plánu snažila vypořádat.
Jakým směrem se obec nakonec bude ubírat, zatím podle starosty není rozhodnuto. Jak bude obec postupovat zřejmě naznačí i výsledek referenda, které obec vypsala a v němž se mají lidé vyslovit, zda si přejí, aby obec činila takové kroky, kterými by zabránila stavbě výrobní haly v obci. Referendum se bude konat tento pátek a sobotu. Aby bylo platné, bude zapotřebí volební účast alespoň 35 procent voličů. Jeho výsledek bude platný v případě, že bude hlasovat zhruba 500 lidí ze všech oprávněných voličů v obci.
Podle starosty se řada lidí v obci staví proti výstavbě, ale v obci existují i její podporovatelé. Podle vyjádření pro ČTK se Nytra domnívá, že by stavba pro obec znamenala řadu negativ. „Největším argumentem obce není ani tak lisování plastových výrobků, ale spíše sterilizace. V rámci výrobny má totiž být sterilizační linka, která má mít tři komory a má se tam ročně 6500 tun těch plastových výrobků sterilizovat. Sterilizace se provádí karcinogenním plynem, který se má spalovat. Při selhání technologie tam může dojít k nějaké havárii a ohrožení obyvatelstva," řekl Nytra.
Dodal, že se obec obává také zhoršení dopravní situace. „Do obce vedou jen silnice třetí třídy, pokud se má takové množství logisticky nějak zvládnout, tak to vychází, že by denně mělo transport těch výrobků zajišťovat tři až osm kamionů," podotkl Nytra. Podle něj se kromě bezpečnosti a dopravních komplikací obec obává také zvýšené hlučnosti či světelného smogu.
Investor: Přípravy pokračují
Prokuristka společnosti Vinamet CZ Eva Šillerová ČTK řekla, že obavy z toho, že bude mít výroba na prostředí v obci negativní vliv, jsou scestné. „Kdyby v projektu jakákoli rizika byla, tak nám to žádný z úřadů nepovolí. Celý náš projekt už prošel všemi schvalovacími řízeními k územnímu rozhodnutí. Už jsme byli ve fázi před vydáním toho rozhodnutí, ale bohužel se to právě zaseklo na změně územního plánu," uvedla Šillerová.
Firma se podle ní už v minulosti snažila vše občanům vysvětlit a umožnila jim i návštěvu svého výrobního závodu. Současné vedení obce podle ní o toto nemá zájem. Firma prý už dokonce upustila od plánů instalovat v nové hale sterilizační jednotku, která byla odpůrcům nejvíc trnem v oku. „Několikrát jsme se s občany i se zástupci obce bavili o tom, že ji nemáme v plánu realizovat, pokud to po nás nebude požadovat legislativa, což v současné době není, ale z projektu ji vytáhnout nemůžeme, protože bychom začínali od nuly," řekla Šillerová.
Dodala, že nyní po zrušení změny územního plánu krajským úřadem může stavební úřad může pokračovat v řízení o vydání územního rozhodnutí.