Vedení obce však chce firmu o tuto možnost připravit na pozemek vyhlásila stavební uzávěru a současně schválila návrh změny územního plánu, kterou by se pozemky původně kvalifikované jako smíšené výrobní, změnily na plochu určenou pro občanskou vybavenost.

Další články k tématu najdete zde

Veřejné projednávání Změny č. 3 Územního plánu obce Horní Bludovice se konalo 9. června, ovšem mimo jiné bez účasti starostky Petry Fickové, která byla nařčena z podjatosti je totiž účastníkem územního řízení při přípravě stavby výrobní haly (bydlí v sousedství pozn. red,) a jednání se proto záměrně neúčastnila.

OBEC POTŘEBUJE SLUŽBY

Za vedení obce byli přítomni dva radní.

„Proč měníme územní plán? Protože výrobní plochy nejsou pro obec prioritou. Naopak potřebujeme plochy pro občanské vybavení. Za poslední roky se obci téměř ztrojnásobil počet obyvatel a my lidem nemůžeme nabídnout občanskou vybavenost chybí nám školka, sociální služby a služby obecně,“ obhajoval změny v územním plánu obce radní David Struminský.

Dodal, že tuto strategii schválilo už minulé zastupitelstvo, které končilo na podzim roku 2018.

Starostka Petra Ficková na dotaz TV Polar, zda se obec řádně vypořádala s námitkou podjatosti, odpověděla jen písemně. Tvrdí, že obec podnikla veškeré zákonné kroky.

„Stavební uzávěra vychází ze změn, ke kterým má podle zadání nové územně plánovací dokumentace dojít oproti stávající územně plánovací dokumentaci,“ uvedla starostka Horních Bludovic.

MAJITEL POZEMKU HROZÍ SOUDEM

Eva Šillerová, zástupkyně majitele pozemku, o který se vede spor, připomněla, že lidé, kteří si před lety pozemky v sousedství kupovali, věděli, že se tam v budoucnu možná bude stavět.

„My jsme samozřejmě podali námitky. Pokud budou zamítnuty a zastupitelé a schválí změnu územního plánu, nebudeme moci na našem pozemku stavět. V tom případě budeme celou věc řešit soudní cestou,“ řekla prokuristka společnosti Vinamet Eva Šillerová.

Nárok na kompenzaci připustila i Martina Miklendová, oprávněná osoba pro výkon územně plánovací činnosti.

„V případě, že majitel pozemku vynaloží nějaké prostředky v rámci územního řízení a jeho plány jsou změnami územního plánu zhaceny, pamatuje na to zákon a majiteli podle zákona přísluší určitě kompenzace,“ řekla Miklendová.