VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horníci mají naději na úpravu stanovení důchodů

Havířov - Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na nařízení, kterým by měly být odstraněny tvrdosti zákona, které neumožňovaly odchod horníků do starobního důchodu ve věku 55 let.

19.8.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Kdyby návrh prošel, dočkali by se horníci také valorizace, která by zajišťovala stejnou výši důchodu jakoby byl přiznán v roce 1996.

„K posunu může dojít díky úspěšnému jednání poslanců ČSSD a odborového svazu zaměstnanců v hornictví s ministrem práce a sociálních věcí panem Šimerkou. Ten díky tomu připravuje vládní nařízení, kterým by měly být odstraněny tvrdosti zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění.

Ten například neumožňuje odchod horníků do starobního důchodu ve věku 55 let, pokud k 31. prosinci 1992 neodpracovali na pracovištích I. kategorie v hlubinných dolech patnáct let a celková doba jejich zaměstnání nebyla pětadvacet let.

Podle současného zákona by horníci, kteří nesplnili výše citované podmínky, měli odcházet do důchodu podle roku narození v rozmezí mezi 60 a 65 lety,“ přiblížil situaci poslanec BřetislavPetr (ČSSD). Účelem nového vládního nařízení má být stanovení nižšího důchodového věku i pro ty horníky, kteří sice započali před rokem 1993 výkon zaměstnání v I. pracovní kategorii, ale s ohledem na zrušení pracovních kategorií stanovenou podmínku splnit nemohli.

Nově se ukládá, že na dřívější odchod do důchodu budou mít nárok i ti horníci, kteří před rokem 1993 začali pracovat na pracovišti zařazeném do I. kategorie. Tato odpracovaná doba společně s dobou odpracovanou v hornictví bude muset činit 3300 směn odpracovaných v podzemí.

Pokud byl pracovní poměr ukončen z titulu dosažení nejvyšší pracovní expozice, je potřebný počet odpracovaných směn stanoven na 3081.

„Vládní nařízení zároveň řeší i úpravu výše důchodů, a to bez ohledu na to, zda byl již důchod přiznán, nebo teprve přiznán bude. To se stane bez ohledu na to, podle kterého zákona byl přiznán. Jeho výše bude stanovena tak, jako by byl přiznán k 1. lednu 1996. V celkovém důsledku to znamená, že při stanovení jeho výše budou uplatněny všechny valorizace, které od tohoto data proběhly,“ vysvětlil dále Petr, který je ochoten podat zájemcům bližší vysvětlení ve své havířovské poslanecké kanceláři.

Již stanovené důchody by se mohly zvýšit s ohledem na administrativní náročnost jejich přepočtu zpětně od doby platnosti nařízení vlády od července 2010. U nově stanovovaných důchodů bude po schválení při stanovení výše důchodu již aplikováno nové nařízenívlády.

Autor: Libor Pristáš

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT