„V minulých letech se skutečně o zřízení hornického muzea buď v Karviné, nebo na některém z uzavřených dolů mluvilo, všechno to ale vyšumělo do ztracena," říká mluvčí OKD Marek Síbrt s tím, že momentálně o žádné podobné iniciativě, ať už ze strany OKD nebo jednotlivců, neví.

Podle mluvčí Karviné Šárky Swiderové má hornické muzeum smysl tam, kde je možné vystavit stroje a třeba simulovat prostředí v Ostravě na Landeku či na Dole Michal.

„V Karviné se skutečně asi před 20 lety uvažovalo o muzeu tohoto typu na náměstí, tam, kde dnes je knihovna a Muzeum Těšínska, kde je, mimochodem, stálá expozice o historii města, reflektující podrobně i těžbu a její důsledky. Ale právě proto, že tam nelze umístit techniku ani navodit atmosféru šachty, z tohoto plánu sešlo," vysvětlila Šárka Swiderová.

Dodala, že takováto expozice je dost nákladná a město by určitě nebylo schopno její zřízení financovat.

„Takováto muzea vždycky financují soukromníci nebo firmy," tvrdí a připomněla, že se údajně kdysi uvažovalo o přeměně uzavřeného Dolu Gabriela na okraji Karviné.

„Tam se to přímo nabízí, protože tam stále mají unikátní stroje z 19. století," dodala mluvčí.

Mluvčí OKD na to řekl, že o Dole Gabriela se v této souvislosti nemluví.

„Hornické muzeum je na Landeku a v areálu Dolu Michal v Ostravě. Dlouhodobá expozice o historii hornictví je v Havířově. O ničem jiném se v tuto chvíli neuvažuje. Pokud by ji chtěl ale někdo zřídit, rádi s tím pomůžeme jak radou, tak i exponáty," řekl mluvčí OKD.

Absence muzea hornictví v hornické Karviné mrzí i šéfa Spolku krojovaných horníků při obci Stonava Ladislava Kajzara. Právě tyto zájmové spolky udržují tradici hornictví a odkaz předků přibližují mladé generaci v celé republice i v zahraničí.

„Právě před dvěma týdny jsme byli v Českém Krumlově na setkání hornických měst, kde někteří členové spolku převzali vyznamenání," říká Kajzar.

Připomněl, že společně s bývalým báňským záchranářem a dnes amatérským historikem Jozefem Chmielem vydali knížku mapující historii hornictví na Karvinsku a v jeho okolí.