„Nemohu v této souvislosti nevzpomenout tři naše kolegy: Tomáše a Petra, kteří přišli o životy v letošním roce, a Dariusze, o kterého jsme přišli v listopadu roku loňského,“ prohlásil generální ředitel a předseda představenstva těžební společnosti Roman Sikora před kladením věnců a květin u pomníku zesnulých havířů na náměstí u univerzity.

Těžká práce v dolech vyžadovala nejen ocelové nervy, ale také dobré srdce, fyzickou kondici a pohotové reakce
Já su horník, kdo je víc? Na šachtě to chtělo dobrou kondici i ocelové nervy

Jak nejvyšší představitel OKD, tak poté moravskoslezský hejtman Jan Krkoška upozornili, že bez uhlí se ani v jednadvacátém století navzdory všem vynálezům, zlepšením, pokrokům a technologiím neobejde. „Vaše práce byla a stále je klíčová pro zajištění energie a infrastruktury našeho moderního světa,“ poznamenal k havířům Krkoška.

U památníku zaznělo, že riziko patřilo, ražbě chodeb a kopání uhlí odjakživa … a i dnes se na Dole ČSM neobejdou bez maximálního důrazu na bezpečnost. „Vzpomeňme na ty, co přinesli hornickému povolání oběť nejvyšší – vlastní život. Byly jich stovky a zaslouží si to stejně jako ti, kteří dnes a denně fárají a dobývají uhlí,“ vzkázal Sikora.

Na Havířovských slavnostech došlo v sobotu (3. 9. 2022)  odpoledne k nehodě kolotoče. Zraněno bylo 17 lidí včetně dětí.
Rok po úrazu z kolotoče na Havířovských slavnostech. Žena přišla nejen o práci

Po pietním aktu následoval slavnostní průvod centrem Karviné s havířskou dechovkou, krojovanými horníky a jejich prapory až do kostela Povýšení sv. Kříže, kde se odbyla mše za zemřelé i žijící pracovníky šachet. Odpoledne pokračovaly slavnosti v parku ve Fryštátě, kde hráli mj. Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana či Richard Müller.