„Na hornictví vyrostl celý náš kraj, proto je důležité zachovávat hornické tradice. Slavnosti, které mají více než 70letou tradici, jsou výrazem našeho poděkování současným i bývalým zaměstnancům OKD za jejich práci a loajalitu, našim partnerům za dlouhodobou spolupráci a všem obyvatelům hornického regionu za podporu," uvedl Roman Sikora, generální ředitel OKD.

Lodičky, Karviná, 24. července 2022.
Festival dobrého jídla Smacznego opět provoní Lodičky v Karviné

„Statutární město Karviná je po mnoho desetiletí úzce spjato s hornictvím a stejně tak i životy místních obyvatel. Každoročně si připomínáme tuto tradici na různých výročích či pietních aktech. Letos jsme se rozhodli uspořádat Dny Karviné společně se společností OKD a věříme, že programem občanům Karviné uděláme radost a letošní oslavy města a hornictví si společně užijí,“ řekl primátor Karviné Jan Wolf.

Program oslav

Hlavní program proběhne na třech velkých scénách a jedné menší. Na hlavní scéně Louka a na scéně letního kina v parku Boženy Němcové se mohou návštěvníci těšit například na Monkey Business, Davida Kollera, Vojtu Dyka, Lenny, Iné Kafe, Desmod nebo Dogu.

Hornické slavnosti letos proběhnou v červnu spolu s Dny Karviné.Hornické slavnosti letos proběhnou v červnu spolu s Dny Karviné.Zdroj: se souhlasem OKD, a. s.

Scéna na Masarykově náměstí nabídne program zejména posluchačům z řad dětí a seniorů. Vystoupí zde třeba Acustrio, Patrola Šlapeto, Maxim Turbulenc, Fíha Tralala a We Are Domi. Na Scéně u restaurace Oáza v parku Boženy Němcové proběhne v sobotu finále soutěžní přehlídky folk, country a trampských kapel Moravský vrabec a vystoupí mimo jiné Robert Křesťan s kapelou Trapeři.

Zábava pro děti

Součástí Dnů Karviné a Hornických slavností bude také zábavný program pro děti, který připravuje Městský dům kultury Karviná a Nadace OKD. Děti se mohou těšit na nafukovací atrakce, fotokoutky, sportovní a kreativní aktivity, ale také na uvedení do cechu havířského – skok přes kůži.

Karvinská hornická nemocnice, operace.
Karvinská hornická nemocnice jako druhá v ČR operuje totální náhrady zápěstí

„Díky spojení s městskými slavnostmi návštěvníkům společně přineseme ne jeden, ale dva dny zábavy a velmi kvalitního hudebního programu, který si mohou užít zdarma. V září pak proběhne tradiční pietní akt a mše za horníky,“ doplnil Sikora.

Pietní akt u příležitosti Dne horníků se uskuteční 11. září od 14 hodin na Univerzitním náměstí. Od 15 hodin proběhne v kostele Povýšení sv. Kříže mše za horníky.