Investici ve výši více jak osmdesáti milionů korun si vyžádá rozšíření hřbitova v Havířově-Šumbarku, se kterou město začne v nejbližších týdnech.

„Vybudována bude nová smuteční síň, rozšíří se plocha hřbitova o nové klasické hroby, urnové hroby i kolumbária a dojde také k celkové rekonstrukci autobusových zálivů, chodníků, parkovacích stání nebo například osvětlení," vyjmenovává Romana Bartošková z havířovského magistrátu.

Kapacita místních hřbitovů už totiž nestačí a možná za to může i vysoká úmrtnost, která provází celý náš region.

Podle statistik je totiž na Karvinsku jedna z nevyšších úmrtností v kraji. Jen loni tady zemřely více jak tři tisíce lidí a v celém Moravskoslezském kraji byla loňská úmrtnost nejvyšší v republice.

Karviná má na svých šesti hřbitovech, které spravuje, zatím kapacity dostatečné. Hřbitovy v Mizerově a ve Starém ráji už jsou však téměř plné.

„Rozšíření plánujeme u centrálního hřbitova v novém Ráji, o který je velký zájem a je to naše největší pohřební místo s obřadní síní," říká karvinská mluvčí Šárka Swiderová a dodává, že hrubý odhad investice je dvacet milionů korun, konkrétní částka záleží na zpracování dokumentace a soutěži na dodavatele.

Rekontrukci jediného městského hřbitova měli v plánu také v Orlové, nakonec ale zůstalo jen u zpracování projektu. „Vzhledem k lokaci městského hřbitova na Zimném dole v Orlové-Městě není příliš reálné jeho rozšíření, proto je nutno vyjít s kapacitou, kterou hřbitov nabízí," vysvětluje mluvčí města Nataša Cibulková.

S nedostatkem místa se v minulosti potýkal také hřbitov ve Starém Bohumíně, a tak jej město v roce 2003 rozšířilo o jeden a půl hektaru. Zatím tak další rozšiřování bohumínských hřbitovů není potřeba. Do budoucna jsou ale v Bohumíně připraveni.

„Vedle současných hřbitovů máme vyčleněny pozemky, které si kvůli případnému rozšíření stále držíme v majetku. Například ve Skřečoni se jedná o pozemek, který pronajímáme k zemědělskému využití," vysvětluje mluvčí města Lucie Kolková.

Problém s kapacitou nemusí řešit ani v Českém Těšíně, na devíti hřbitovech, které se na území města nacházejí, jsou volné kapacity ještě na desítky let. Přitom se jen na místním komunálním hřbitově ročně koná kolem stovky pohřbů.