Téměř každým rokem připadá v České republice první příčka ve smutné statistice úmrtnosti Moravskoslezskému kraji. Není proto divu, že na některých místech našeho regionu jsou kapacity hřbitovů téměř vyčerpány a města musí stále častěji přistupovat k jejich rozšiřování.

Poptávce veřejnosti nyní vyhověli také v Karviné, kde v kolumbáriích na hřbitovech v městských částech Ráj a Mizerov vybudovali hned několik desítek nových míst.

„Na centrálním hřbitově v Ráji přibylo celkem 42 míst pro urnové schránky a v Mizerově díky 15 oboustranným kolumbáriím dalších 30,“ vysvětlila mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že město tak vyhovělo zdejším občanům, jejichž poptávka v posledních letech vzrostla.

Ostatní hřbitovní prostory v Karviné jsou však podle ní zatím dostatečné.

DVA ROKY A DOST

Opačným případem je Havířov, kde stávající kapacity pro pohřbívání vyčerpají do dvou let. Kdyby radní nepřistoupili k rozšíření centrálního hřbitova, museli by lidé hledat místa pro své hroby za hranicemi města.

„Stavební práce na rozšíření centrálního hřbitova v Havířově-Šumbarku probíhají již od října loňského roku a momentálně jsou přibližně ve své polovině. V únoru jsme zahájili také stavbu zcela nové smuteční síně a všechny práce by mohly být hotovy do konce roku 2018,“ uvedla havířovská mluvčí Jana Dýbová.

Rozšíření přitom přichází doslova na poslední chvíli, protože stávající plochy zdejšího hřbitova nabízejí poslední místa.

„Stávající prostory pro pohřbívání vyčerpáme do dvou let, proto je třeba rozšiřovat. Kapacita hřbitova se tak navýší o přibližně dva tisíce různých typů hrobů a více než o tisíc míst v kolumbáriích,“ informoval dále náměstek primátorky pro hospodářský rozvoj Karel Šlachta.

S nedostatkem místa se v minulosti potýkal také hřbitov ve Starém Bohumíně, a tak jej město v roce 2003 rozšířilo o jeden a půl hektaru, čímž zde nově vzniklo celkem 1500 hrobových a 560 urnových pietních míst. Ty by nyní podle mluvčí radnice Lucie Balcarové měly kapacitně postačit na dalších 60 až 70 let. Pokud by však bylo potřeba, jsou v Bohumíně připraveni.

„Vedle současných hřbitovů máme vyčleněny pozemky, které si kvůli případnému rozšíření stále držíme v majetku. Například ve Skřečoni se jedná o pozemek, který pronajímáme k zemědělskému využití,“ vysvětlila Balcarová.

VOLNO NA DESÍTKY LET

Problém s kapacitou nemusí nyní podle zástupců radnic řešit ani v Orlové nebo v Českém Těšíně, kde mají na desíti hřbitovech, které se na území města nacházejí, volné kapacity ještě na desítky let.

„Na městském hřbitově v Orlové-Městě je poměrně dost míst, ať už pro rakve či urny, takže rozšiřování v tuto chvíli neplánujeme,“ doplnila mluvčí Orlové Nataša Cibulková s tím, že momentálně má město k dispozici plochu pro zhruba sto nových hrobů.