Vyhlášku, která by striktně určila konec provozní doby z pátku na sobotu a ze soboty na neděli už ve 23 hodin, schválili. V platnost však vstoupí až 1. dubna 2019.
Na zasedání zastupitelstva přišlo několik desítek lidí, kteří se snažili zabránit tomu, aby zastupitelé vyhlášku schválili. Evidentně to byli zaměstnanci zmíněného podniku, členové ochranky, příbuzní majitele a příznivci klubu. Byli dokonce vybaveni plakáty a transparenty, s nápisy: „Neomezujte provozní dobu v nejlepším hudebním klubu v Karviné“, „Vyslechněte všechny hlasy“ „Jsme proti změnám“ a podobně. „Takovéto rozhodnutí by pro nás bylo likvidační,“ tvrdil před zastupiteli majitel podniku Vladislav Němec.

Za podnik lobovali zastupitelé pirátů, SPD a STAN, kteří požádali odložení projednávání změny vyhlášky na další zasedání zastupitelů. „Dejme majiteli šanci, aby sjednal nápravu,“ vybízel kolegy zastupitel za STAN Petr Letocha. Uspěli zčásti.

Divočina před Alabamou

Zastupitelé se rozhodli neutěšenou situaci před podnikem Alabama v Karviné-Mizerově řešit na základě několika petic lidí, kteří bydlí v bezprostředním okolí. Jak před všemi v sále řekl šéf městské policie Petr Bičej, za období od konce září 2017 do října letošního roku tam městská policie na oznámení o rušení nočního klidu vyjížděla více než 420krát. „Na místě jsme pak řešili devět trestných činů, několik lidí bylo nutné převézt na záchytnou stanici, několikrát jsme volali záchranku, udělili jsme 15 pokut za přibližně 20 tisíc korun,“ vypočítal Petr Bičej.

Aby si zastupitelé i všichni v sále udělali představu, jak to o takové víkendové noci před podnikem vypadá, pouštěly se i záběry z průmyslové kamery z místa. I přes špatný obraz byla ze záznamu slyšet spousta vulgárních slov, křik, osočování, postavy na záznamu močily na parkovišti a podobně.

Že je před podnikem skutečně až příliš živo, dosvědčilo několik lidí, kteří poblíž bydlí.

„V noci tam někdy bývá takový křik, že ani neslyšíme televizi,“ řekla jedna z žen. Druhá zase popisovala, jak cestou do práce před podnikem vídává válející se a někdy zvracejí lidi.

Primátor Jan Wolf několikrát zopakoval, že zastupitelé jsou v nelehké situaci, že nechtějí omezovat svobodu podnikání, ale v zájmu občanů se museli situací zabývat. Po poradě všech politických klubu, nakonec zastupitelé zvolili kompromis: vyhlášku, která v pátky, soboty a ve dnech, po nichž následuje státní svátek nebo ostatní svátek, stanovuje zavírací hodinu na jedenáctou večerní, přijali. Její účinnost však posunuli od 1. dubna 2019.

Pro bylo všech 39 přítomných zastupitelů. Primátor Jan Wolf provozovateli nejen podniku Alabama, ale také Bucanero (bývalý Xmax a RC Harlekýn) připomněl, že město to myslí s omezením hluku v noci vážně. „Není to legrace. Vyhlášku jsme přijali, aby byli majitelé pod tlakem a skutečně dělali vše pro zajištění klidu před svými provozovnami. Pokud tam bude klid, opatření zrušíme. V opačném případě vstoupí v dubnu v platnost,“ dodal.

Majitel clubu Alabama Vladislav Němec po rozhodnutí zastupitelů všem poděkoval a slíbil, že učiní taková opatření, aby před jeho podnikem už nebyly problémy s hosty, a nikdo tam nebude rušit noční klid.

V Bohumíně mají netradiční betlém s figurkami osobností z minulosti i současnosti.
Netradiční betlém v Maryšce zdobí dobové osobnosti
Ilustrační foto
Poplatky se nemění. ...až na výjimky
Ilustrační foto
Mladí opouštějí náš region. Jak je tady udržet? Jde to vůbec?