Do první třídy základní školy Majakovského letos nastoupilo 27 prvňáčků

Zahájení školního roku v karvinské ZŠ Majakovského.

27 prvňáčků si ji letos prožilo na ZŠ Majakovského, z toho 12 bylo zařazeno do sekce sportovní, 15 do jazykové. „Dětí stále ubývá, do první třídy se jich hlásí méně a méně, je to také v důsledku stěhování rodičů za prací a do okolních obcí, dohromady máme kolem 250 žáků," uvedl ředitel školy Roman Hamrus.

Všechny děti během slavnostního zahájení svorně potvrdily, že se do školy těšily. „Spousta z nich se zná již z dřívějška, o to je to pro ně snazší, tak třetina dětí spolu chodila do školky Kapitána Jaroše," okomentovala jedna z přítomných babiček, která do první třídy doprovodila svou vnučku Nikolku Dvořákovou, která spolu s kamarádkou ostatním dětem i zazpívala, „Zpívalo se mi dobře, vůbec jsem se nestyděla a do školy jsem se těšila," vylíčila čerstvá školačka.

Prvňáky v Havířově vítal primátor i Floriánek

Slavnostní zahájení školního roku a vítání prvňáčků v havířovské ZŠ F. Hrubína.

V ZŠ F. Hrubína v Havířově-Podlesí připravili pro prvňáky slavobránu. Po převzetí drobných dárků od primátora města Zdeňka Osmanczyka, lesních víl a havířovského maskota Floriánka prošli bránou, na jejím konci byli na památku vyfotografováni. Do této školy, která je u rodičů vyhledávaná mimo jiného i proto, že provozuje vlastní krytý bazén, letos nastoupilo 50 prvňáků.

„Nové žáky u nás srdečně vítáme a jejich paní učitelky se staršími žáky si pro ně připravili slavnostní obřad. Věřím, že se jim bude v naší škole líbit," řekl ředitel školy Tomáš Ptáček. 

Videoreportáž najdete ZDE

V Bludovicích otevřeli jednu první třídu

Slavnostní zahájení školního roku v havířovské ZŠ Frýdecká.

Jednadvacet prvňáčku nastoupilo 1. září do první třídy na Základní školu v Havířově-Bludovicích. Žáky přivítala jejich nová třídní učitelka Iveta Sargánková a hned pro ně měla připraven úkol, za který však nedostali známku, ale sladkou odměnu. Děti měly před novými spolužáky a rodiči, kteří přišli své ratolesti první školní den povzbudit, představit a něco zazpívat, zarecitovat nebo namalovat na tabuli. „S tou křídou se ale špatně píše," postěžoval si na novou školní pomůcku malý Staník.

Všichni si vybrali malování, a téměř polovina z nich se na tabuli sama podepsala. „Děti jsou moc šikovné, těším se na naše čtyři společné roky, které spolu strávíme," podělila se o své dojmy třídní učitelka Iveta Sargánková.

Do školních lavic usedlo v Bohumíně 240 prvňáčků

S první aktovkou na zádech a s novým penálem a bačkůrkami poprvé do školy vyrazilo v Bohumíně na 240 prvňáčků. Město jim u této příležitosti darovalo tričko s nápisem „bohumínský školáček" a originální puzzle s bohumínskými motivy.

Netradiční přivítání zažilo například 27 nováčků ze ZŠ Beneše v centru Bohumína, a to přímo na pódiu kina K3 Bohumín. Do řad školáků je tam přivítal maskot školy – medvěd Beník. Děti pak dostaly medaili se znakem školy a papírový kornout plný sladkostí, který pro ně vyrobili rodiče. Ve třídě pak na ně ještě čekala sada plnicích per a krabice s většinou učebních pomůcek.

Zahájení školního roku v Bohumíně.

Do osmi základních škol bude v letošním školním roce docházet v Bohumíně téměř 1800 dětí. „Vloni do lavic usedlo vůbec poprvé 253 dětí. Letos jsme otevřeli v každé škole jednu první třídu s výjimkou dvou velkých škol v centru Bohumína, a to ZŠ Čs. armády a Masarykovy ZŠ, které otvírají hned tři třídy prvňáčků," uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavla Skokanová. Zároveň dodala, že v červnu základní školy opustilo 150 deváťáků.

V Bohumíně se daří i malotřídkám, ta v Záblatí pro letošní školní rok hlásí 9 dětí a ve Starém Bohumíně 12 dětí. S novinkou přichází i Slezská diakonie, která v Bohumíně provozuje specializovanou základní školu a mateřskou školku zaměřenou na děti s různými druhy postižení. Do letošního přípravného nultého ročníku bude letos docházet hned pět dětí.

Lucie Balcarová, tisková mluvčí Bohumína