Diskuse Z 41 testovaných zmrzlin zakázali prodej pěti druhů a zmrzlinářům udělili pokuty nejméně za 2500 korun, řekla ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Krajští hygienici se od začátku června do konce července zaměřovali na obsah barviv ve zmrzlinách. "Provozovatelé a výrobci zmrzlin si neuvědomují, že používaná barviva mají stanovené limity pro jejich obsah v konečném výrobku a že není možné barviva dávkovat podle výsledného barevného efektu," uvedla hygienička.

U dvou kontrolovaných vzorků odborníci podle ní zjistili překročení povolených hodnot, u tří dalších byly na hranici limitu. "Jeden z provozovatelů si dovezl směs na výrobu zmrzliny ze zahraničí. Obsahovala barvivo Amarant, které legislativa Evropské unie zakazuje. Navíc byl jeho obsah v hotové zmrzlině zhruba dvakrát vyšší, než povoluje evropský limit," upřesnila ředitelka. Ostatní výrobci podle ní porušili normy nepřesným dávkováním "od oka", jednomu z nich chyběl na zahraničním barvivu návod pro dávkování.

"Krajská hygienická stanice zakázala výrobu nevyhovujících druhů zmrzliny do doby, než bude sjednána náprava. Státní zemědělské a potravinářské inspekci předala k došetření šest případů, kdy se lišily údaje o obsahu používaných barviv na etiketě a jejich skutečný obsah přímo ve zmrzlině," uvedla hygienička.