„U nás jsme během ranních hodin měli jeden takový případ. Přišel pán a vzal si volební lístek. S tím odešel ven a když se vrátil, chtěl volit. Ale odvolit jsme jej nenechali,“ popsala předsedkyně komise Andrea Mrózková z volební místnosti v Havlíčkově ulici.

Člověk, kterému bylo znemožněno volit, nijak neprotestoval a účasti se nedožadoval. Jak si ovšem volební komise všimla, před volební místností na něj čekali lidé, kteří s ním před i po volbě hovořili.

Případ komise nahlásila také na radnici. „Jeden z voličů využil situace, kdy bylo v místnosti hodně lidí a čekali před plentou. Odešel ven a vrátil se s vyplněným hlasovacím lístkem, kterým chtěl odvolit. Předsedkyně volební komise se s mužem musela o list přetahovat. Ten nakonec rezignoval a z místnosti utekl. Lístek byl vyplněn velkým křížkem pro Stranu SOS pro Český Těšín a komise jej zneplatnila,“ popsala mluvčí města Dorota Havlíková.

Právě masové nakupování hlasů ve prospěch strany lídra Mariana Kuse bylo důvodem, proč Krajský soud neuznal říjnové volby.

Na chováním jednoho z voličů se zamysleli také ve volební místnosti v hudební škole v centru města. „Muž, který přišel s již upraveným volebním lístkem a bez přípravy za plentou. Bohužel jej ale hodil do urny bez obálky. Protože ale měl v pořádku občanský průkaz, nechali jsme jej odvolit normálně a lístek bez obálky uznáme jako neplatný,“ popsala předsedkyně komise Danuše Vincourová. Členky volební komise ještě vyběhly ven, ale nic podezřelého nezaznamenaly.

Radnice a hlídkující policie registruje také ohlášení, že lidé jsou k volebním místnostem přiváženi autem. Již ovšem ne hromadně jako minule, ale jednotlivě.

Policie během dopoledne zaznamenala čtyři anonymní oznámení. „Všechna čtyři prověřujeme, ovšem byla jak anonymní od nekonkrétních lidí, tak velmi obecná – nesměřovala na nikoho konkrétního,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Účast během dopoledních hodin byla vysoká, přesáhla 20 procent. A mnoha lidem se situace ve městě nelíbí. „Doufám, že to dopadne lépe, než při minulých volbách. Já sama nabídku na koupení mého hlasu nedostala, také bych ji odmítla,“ řekla Irena Kišová, jedna z voliček.

Ani během odpoledne se nepodařilo prokázat kupčení s hlasy, ač policisté zazname-nali další dva případy, týkající se jedné z restaurací v Českém Těšíně. „V prvním případě jsme byli upozorněni na předávání peněz. Lidé, kteří je brali, ovšem tvr-dili, že si přišli peníze jen rozměnit a vrátit dluh. Ve druhém případě poslala žena náhodnou známou do téže restaurace – s nabídkou, že tam může dostat peníze za hlas,“ popsal policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Na rozdíl od říjnových voleb, tentokrát nikde nebylo zaznamenáno větší množství lidí, kteří by čekali na peníze za hlasy. „Pokud dochází k prodávání hlasů, není to tak okaté, jak před třemi měsíci,“ doplnil Jaroslav Kus.

Dopolední účast v komunálních volbách v Českém Těšíně

Nejvyšší účast byla k poledni ve volebním okrsku v budově Perexu, kde odvolilo 28,6 procent oprávněných.
V okrsku v budově Diakonického institutu využilo dopoledne svého volebního práva 26 procent občanů, ve Štefánikově ulici v centru města 25 procent.
Nejméně voličů – 12 procent – se dostavilo do volebního okrsku číslo 17 v Základní škole Pod Zvonek ve Svibici a ve Stanislavicích – 15 procent.