Zimní stadion, který každoročně využívají místní hokejisté i veřejnost, pochází z konce 70. let minulého století. Strojovna i podkladní části ledové plochy procházely v minulosti výraznými renovacemi, ovšem sběrné potrubí mimo kluziště zůstávalo stále původní. „Po více než čtyřech dekádách už ocel zkorodovala a trubky začaly protékat,“ uvedl ředitel Bosporu Jan Resler s tím, že kovové rozvody proto nyní nahradil plast. Rekonstrukce včetně izolace stála jeden milion korun.

Na dalšího zhruba půl milionu přišla obnova osvětlení haly zimního stadionu. Investice se postupně vrátí ve formě úspor. „Několik set původních zářivek jsme nahradili LED svítidly. Nejenže mají výrazně nižní spotřebu, ale současně vyšší světelný tok. Hala tak bude podstatně lépe osvětlená,“ přiblížil Resler. Zmínil ještě třetí letní inovaci, generální opravu výměníku tepla za 180 tisíc korun.

V době energetické krize si Bospor od stavebních úprav slibuje nejen lepší fungování celého stadionu, ale i finanční úspory. Těch už se dočkal ve svých dalších střediscích díky loňské instalaci fotovoltaické elektrárny s 432 monokrystalickými panely na střeše sousední sportovní haly.

close Modernizace staršího vybavení a energetické úspory. To je, oč tu běží. info Zdroj: Jana Končítková zoom_in Modernizace staršího vybavení a energetické úspory na zimním stadionu v Bohumíně. To je, oč tu běží.

„Naše sportoviště mají tři zdroje energie. Jednak jsou to kogenerační jednotky, dalším zdrojem je klasický nákup od dodavatele a od poloviny roku 2021 máme právě i fotovoltaiku. Vyčíslení úspor není k neustále se měnícím cenám energií jednoznačné, nicméně předpokládáme, že za letošní kalendářní rok by mohlo jít o částku 400 tisíc korun,“ doplnil Resler a vysvětlil, že fotovoltaika zásobuje energií nejen samotnou halu, ale i aquacentrum, penzion a právě i zmiňovaný zimní stadion.

Ten letos odstartuje v pořadí už pětačtyřicátou sezonu. Příprava ledu začne 8. září, aby na hrací plochu mohl 16. září vyjet bohumínský hokejový klub i amatérští hokejisté. Na ně pak od 1. října naváže bruslení veřejnosti.