Mezi oběťmi takových činů bývají i děti. A právě pro ně a jejich rodiče byla i beseda, kterou minulý týden připravili karvinští policisté v rámci Dne bezpečného internetu na dětském oddělení knihovny Karviná-Nové Město.

„Kdo z vás má na internetu nějaký svůj profil?" zní jedna z prvních otázek policejního preventisty Miroslava Kolatka. Hlásí se všichni přítomní. Některé děti i dospělí ale zároveň říkají, že stále ještě nepodlehli všeobecné módě a nemají svůj profil třeba na facebooku. „Mám to doma zakázané. Na pokec s kamarády používám maily. Nechci ale, aby se mi všichni mohli přes internet dívat do soukromí," zní jedno z vysvětlení.

„Důležité zejména je, aby si každý uvědomil, že člověk, se kterým po internetu komunikujeme, může být úplně někdo jiný, než za koho se vydává na svém profilu. Pod identitou čtrnáctileté holky se může skrývat i nebezpečný deviant, který si takto získává důvěru a pak dítě vyláká na nebezpečnou schůzku," říká Miroslav Kolatek.

„Spousty dětí vůbec neuvažuje nad nebezpečím, když třeba takovému „známému" z internetu pošlou své fotografie. Nebudeme zastírat, že některé mladé dívky jsou schopny posílat i své intimní snímky. Už to pak mnohdy stačí k tomu, aby je pachatel vydíral a vyhrožoval, že pokud ho neposlechnou, zveřejní jejich fota na internetové síti, " varuje dále policejní preventista.

Základem bezpečného užívání internetu je pro děti i dospělé co největší ochrana svého soukromí. Mnozí uživatelé sociálních sítí zde uvádějí třeba svá bydliště, fotografie své i svých známých a podobně. A nejeden se rád pochlubí i chystaným odjezdem na vysněnou zahraniční dovolenou. Nejeden z nich pak pil kalich hořkosti, když našel po návratu vykradený byt.

Zloději, podvodníci i devianti, ti všichni umí internet dokonale využít. A všichni jeho uživatelé by toto měli mít vždy na mysli! A důležité tak je, aby o „pohybu" svých dětí a jimi navštěvovaných stránkách a profilech měli kontrolu i jejich rodiče.