Po dvou dnech poměrně silné teplotní inverze se v noci na sobotu situace zlepšila. Ještě v pátek před půlnocí naměřila stanice v Havířova 202 mikrogramů prachu v krychlovém metru vzduchu, v sobotu ráno už všechny stanice nezaznamenávaly v hodinových intervalech více než 100 mikrogramů. Jedná se o prachová zrna o velikosti zrn do 10 mikrometru.
S poklesem hodnot v hodinových intervalech se postupně začaly snižovat i 24hodinové průměrné koncentrace. Pro ně je stanoven limit 50 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Zatímco například v Havířově bylo v 7 hodin ve vzduchu pouze minimálních 37 mikrogramů prachu, 24hodinová hodnota činila 102 mikrogramů a snižovala se jen pozvolna.
Aktuální situace: Přes zlepšené rozptylové podmínky a snížené koncentrace prachu nadále platí upozornění na smogovou situaci.
Aktuální informace o znečištění ovzduší
Jak vysoká může být prašnost?
V době nejtěžších inverzí se hodnoty prašnosti nejčastěji pohybují kolem 400 mikrogramů, zaznamenáno však bylo i 800 mikrogramů a na polské straně i více než 1000 mikrogramů.
Čtěte také článek: Prašnost: Věřňovice hlásí 776 mikrogramů, v Polsku 2137
Varování obyvatelstva
Stupně varování obyvatelstva před znečištěným ovzduším - Upozornění na smogovou situaci a Regulace - se vyhlašují a odvolávají při splnění stanovených podmínek. V případě prachu je to 50 mikrogramů v metru krychlovém.
Podmínky pro vyhlášení Smogové situace:
Informativní prahová hodnota je považována za překročenou v případě, že alespoň na jedné měřící lokalitě reprezentativní pro úroveň znečištění v oblasti minimálně 100 km2 překročila 24hodinová průměrná koncentrace částic PM10 hodnotu 100 µg.m-3 ve dvou po sobě následujících dnech a zároveň je za posledních 6 hodin alespoň na polovině měřících stanic reprezentativních pro danou oblast rostoucí trend hodinových koncentrací částic PM10. Trend koncentrací částic PM10 se vyhodnocuje z časové řady klouzavých 12hodinových průměrů hodinových koncentrací.
Podmínky pro vyhlášení regulace:
Regulační prahová hodnota je považována za překročenou v případě, že alespoň na polovině měřících lokalit reprezentativních pro úroveň znečištění v oblasti minimálně 100 km2 překročila 24hodinová průměrná koncentrace částic PM10 hodnotu 150 µg.m-3 ve třech po sobě následujících dnech a zároveň je za posledních 6 hodin alespoň na polovině měřících stanic reprezentativních pro danou oblast rostoucí trend hodinových koncentrací částic PM10. Trend koncentrací částic PM10 se vyhodnocuje z časové řady klouzavých 12hodinových průměrů hodinových koncentrací.
Ukončení smogové situace:
Smogová situace je ukončená, pokud na žádné měřící lokalitě reprezentativní pro úroveň znečištění v oblasti minimálně 100 km2 není překročena žádná prahová hodnota, přičemž tento stav trvá nepřetržitě alespoň 12 hodin a na základě meteorologické předpovědi není očekáváno obnovení meteorologických podmínek podmiňujících smogovou situaci v průběhu 48 hodin následujících po poklesu úrovní znečištění pod prahové hodnoty. Časový interval 12 hodin se zkracuje až na 3 hodiny v případě, že meteorologické podmínky nelze označit jako podmiňující smogovou situaci a podle meteorologické předpovědi je téměř vyloučeno, že v průběhu nejbližších 48 hodin takové podmínky opět nastanou.
Pravidla fungování smogového varovného a regulačního systému
Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?
Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů.
Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, PM2,5 proniká až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.
Ochrana před prachem?
Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.
Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.