„Jsme nadšenci především do hornictví, technologií i techniky vůbec,“ vysvětlil Patrick, starší z dokumentaristů. Jeho mladší kolega Sébastien uvedl, že oba pracují jako inženýři rovněž v průmyslu, ovšem medicínském. „Je to poněkud paradox. Tam chodíme v bílém, v čistém prostředí. A tady jsme ve fáračkách, na šachtě, kde se prostě nedá neumazat,“ shodli se.

Industriálním focením se začali zabývat asi před patnácti lety a za tu dobu poznali šachty v Německu, Španělsku, Rumunsku, Polsku, Itálii i na Slovensku a v Česku. I tu poslední činnou ve Francii, solnou, kde pracuje kolem čtyřiceti lidí. „U nás se používá jako hornický pozdrav Glück Auf, jelikož uhelné doly jsme měli v severovýchodní části země u německé hranice. Jinak přímo ve francouzštině ekvivalent českého Zdař Bůh nemáme,“ říkali Patrick se Sébastienem.

Společnost ČEZ oznámila, že v Dětmarovicích skončí výroba tepla z uhlí. Nová teplárna bude spalovat biomasu a zemní plyn.
Doba uhelná končí, v Dětmarovicích vyroste nová teplárna, původní komíny zmizí

Náš region už před časem oba navštívili a sfárali i do zdejších Dolu Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích a Dolu Žofie (Fučík 5) v Orlové-Porubě, kde státní podnik DIAMO čerpá miliony kubíků důlní vody. „Jak nám říkali, je to pro ochranu slojí tam, kde se ještě stále těží,“ konstatovali s tím, že do fungujícího černouhelného dolu se až do letošního třetího dubnového týdne nepodívali.

Z fárání ve Stonavě si každopádně odnášeli kromě gigabytů obrazových dat i nezapomenutené dojmy. „Viděli jsme v akci dobývací kombajn a překládku sekcí v porubu. Ale nejsme tu jen kvůli šachtě a strojům, zajímali nás i ti lidé. A ti byli hodně fajn, milí,“ zhodnotili francouzští fotografové prostředí v OKD. Kde došlo samozřejmě i na hornické legrácky z toho, že se v budoucnu chlapi z party rubačů objeví v novinách ve Francii. Tak, aby pak na dovolené na Riviéře nehráli machry, že dělají na šachtě třeba ředitele…

ŽDB - lanárna.
Lana z Bohumína pro rybářské lodě na Falklandech

„Nešňupeš? To, nejsi pravý havíř!“ odtušil jeden z umazaných horníků, když Patrick se Sébastienem taktně odmítli dát s ním šňupacího tabáčku (žvýkací jim chlapi raději ani nenabízeli). A podařilo se jim francouzské hosty dokonale zaskočit, když jim položili otázku na nejčastější zdroj úrazů – chůzi by netipoval ani jeden z nich. „Na bezpečnost se na Dole ČSM kladl velmi velký důraz. Doprovod nás kontroloval všude, kde jsme šlápli,“ dodávali industriální fotografové.