Základní škola Mendelová v Karviné oslavila v sobotu 50 let svého trvání.

„My se podobné mimoškolní akce snažíme dělat často a snad to už i trochu umíme. Každopádně za dneškem stojí spousty práce hlavního organizačního týmu i dalších zaměstnanců školy a věřím, že se to bude líbit,“ říká krátce po startu sobotních oslav ředitel školy Bohumil Zmrzlík.

Ten zároveň patří k největším pamětníkům. Škola je v provozu od roku 1967. A od roku 1989 je zde dodnes ředitelem právě on. „Jaký je pocit? Hodně dobrý. Jsou tady výborní kantoři a myslím si, že se nám daří vychovávat i výborné děti,“ zamyslel Bohumil Zmrzlík.

Sobotní akce začala ve 14 hodin před hlavním školním vchodem. Stovky jejich návštěvníků – bývalí i dnešní žáci a bývalí i dnešní kantoři, mnohdy také s rodinami a přáteli – si pak mohli vybrat ze široké nabídky aktivit. Nechyběly adrenalinové sporty, ukázky zvířátek z Valašska i práce hasičů, pohybová vystoupení v tělocvičně a také spousty dobrot k zakousnutí. Samozřejmě, každý si mohl projít všechny prostory školy. A bylo kouzelné, když se tu potkávaly děti, které třídy ukazovaly svým rodičům, a dospělí, kteří ty samé prostory jako bývalí žáci ukazovali svým dětem. Kdo chtěl, mohl si pak nechat zhotovoit i památeční fotografii.

Ornitologové Kurt Rusek a Josef Chwistek.
Ornitologové: Výskyt ptactva berme jako signál

Oslavy to byly velkolepé a stojí za nimi desítky hodin práce. Hlavní organizační tým čítal několik lidí, svým dílem se ale přidal každý zaměstnanec školy. Organizátorské jádro šlo přitom na věc hodně chytře. „Program jsme řešili mezi sebou, s ostatními zaměstnanci školy i s rodiči. Každý mohl přijít s určitým nápadem nebo realizací. Vše jsme pak konzultovali ve všech třídách si s našimi dětmi. Tak jsme mohli vybrat program, aby byl pestrý, ale zároveň aby bavil a užili si ho opravdu všichni,“ popsal pak několikaměsíční práci na organizování Mendelparty vedoucí organizačního týmu a zástupce ředitele školy Pavel Wojnar.

Provoz ZŠ Mendelova byl spuštěn 4. září 1967. Ve školním roce 1974/75 ji navštěvovalo dokonce přes 1300 žáků, kteří za výukou docházeli ve dvousměnném provozu. To bylo ale v dobách, kdy v Karviné vznikaly další školy a žilo v ní 80 tisíc obyvatel. V současné době školu navštěvuje 400 žáků v 18 třídách.

Radovánky na ZŠ Frýdecká v Havířově-Bludovicích.
OBRAZEM: Dětské radovánky se těšily obrovskému zájmu