V košíčcích byly k nahlédnutí kraslice prezentující jednotlivé techniky. „Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami. Nejdůležitější byla vždy červená, která ochraňovala před démony a představovala lásku. Děvče si načerveno obarvené vejce nechalo pro chlapce, kterého mělo rádo. K dalším přírodním barvám pak patřily hnědá, žlutá, zelená a černá. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, zelí, dubové nebo olšové kůry, lipového květu nebo červené řepy,“ vysvětlila Drahuška Otisková, která se tomuto lidovému umění naučila od svojí maminky v rodné vísce na Luhačovicku.

Malérečka zdobí vajíčka nejen voskem, ale také je vrtá a drátkuje. Každá kraslice je umělecký kousek. „Vznikají už v zimě, třeba ty drátkované. Vrtané dělám i v průběhu léta, venku na zahradě, ale zdobit je mohu kdykoli,“ uvedla Drahuška Otisková.

Šéfka Lady klubu Marie Prášilová zase představila „résované“ kraslice. „Vejce se obarví anilinovou nebo lihovou barvou a poté se na něm vytvářejí různé vzory. Některé z nich mohou napodobit výšivku. Tuto metodu nazýváme vyškrabování nebo résování, protože se používají nabroušené pilníky a nože,“ předvedla Marie Prášilová. Jak prozradila, právě tato technika je jí nejbližší.

Mezi přítomnými byla i Marie Václavíková ze sousedních Dětmarovic. „Je to krásná práce, moc mě to baví, několik kraslic jsem si vyrobila a doma budu pokračovat,“ usmívala se.