„Hlavním impulsem byla přednáška Stanislava Kuby o historii Stonavy. Ta měla velký ohlas, následovaly další a tehdy jsem si uvědomil, že lidé mají o historii své obce opravdu zájem,“ říká jeden z koordinátorů akce, Jiří Brzoska.

Postupně se zapojili další. Informace k fotografiím zajišťovala obec, hlavně Jana Szczerbová, zapojili se i lidé se vztahem k obci. Například Eugen Dubiel, bývalý Stomavák, který poskytl mj. i zmíněnou vlakovou fotografii.

Sehnat padesát čtyři fotografií pro celý kalendář ale nebylo snadné ani tak. „Oslovil jsem Muzeum Těšínska, Státní okresní archiv Karviná a Dokumentační centrum Kongresu Poláků v ČR. Všude mi vyšli vstříc. Fotografií ale pořád nebylo dost. Díky náměstku primátora Karviné Andrzeji Bizońovi jsem pak mohl čerpat i z bohatých sbírek zesnulého Józefa Chmiela,“ děkuje dále Jiří Brzoska.

Stonava své kalendáře vydává od roku 2015. „Chtěli jsme, aby občané měli další možnost, jak získávat užitečné informace např. o místním svozu odpadu, ale i další. Ve Stonavě je velmi bohatá spolková činnost a my si ji vážíme,“ vysvětluje starosta Stonavy Ondřej Feber.

Dodává, že dalším z cílů bylo, aby obrazový doprovod nebyl neutrální. Každý kalendář je tak zároveň originál, v minulosti se do něj svými výtvarnými díly zapojily stonavské děti či místní uznávaní umělci.

Ten letošní je navíc rozšířen o další dimenzi. „Ve vysílání Stonavského expresu mohou diváci postupně každý týden vidět jednotlivé fotografie, současný pohled na daná místa a další informace,“ dodal starosta.

Stonavští již zvažují i podobu kalendáře pro rok příští. Jednou z verzí je oslovit současné i bývalé obyvatele obce a požádat je o další fotografie, tentokrát z jejich vlastních rodinných a dalších archivů.

Tento text i mnohé další zajímavosti z regionu nabídne tištěné vydání úterních týdeníků Karvinsko a Havířovsko, které budou 29. ledna součástí Karvinského a Havířovského deníku.