Penále je počítáno od 23. května, kdy měla být stavba chodníků a cyklostezek podél Dlouhé třídy dokončena a předána městu. Za každý den má firma platit 25 tisíc korun. K poslednímu červnovému dni tak penále mělo činit 975 tisíc s tím, že do předání stavby ještě několik dnů uplyne. Město tak na celé zakázce ušetří více než milion.

Nově rekonstruované chodníky s cyklostezkou podél Dlouhé třídy v Havířově. Hotovo mělo být 22. 5. 2018. Někde stavbaři v té době práci dokončovali, opravovali vady nebo dokonce teprve začínali s dlážděním.
Chodníky nejsou dokončené, stavbaři budou platit penále

Město samozřejmě může ušetřené peníze ponechat v kase a použít je kdykoli je bude potřebovat. Na radnici ale panuje názor, podle kterého by peníze měly jít právě na Podlesí.

„Finance z pokut určitě použijeme pro občany. Byla bych pro, aby to pocítili občané lokality Podlesí, protože ti měli a mají velkou trpělivost. Napadá mne jedna věc, v rámci cyklostezky vybudovat odpočívadlo pro cyklisty, a protože manažer Kauflandu přišel s nabídkou, že z důvodu rekonstrukce jejich obchodního domu u autobusového nádraží chtějí na oplátku vybudovat workoutové cvičiště pro dospělé a seniory na pozemku města, tak by se třeba daly spojit tyto dvě aktivity v jednu. Samozřejmě se musíme dohodnout v radě města a s odborem územního rozvoje najít vhodný pozemek,“ navrhla primátorka Jana Feberová.

Lidé z Podlesí by určitě věděli, kam je investovat. „Takový milion se doslova ztratí. To vystačí tak možná na jedno malé dětské hřiště s moderními prolézačkami. Já osobně bych chtěl, aby radnice postavila na křižovatce u Merkuru semafory. Ta dopravní situace je už neúnosná. Provoz je velký, problém mají chodci i řidiči, kteří vyjíždějí z vedlejších ulic. Samozřejmě, že semafory nestojí milion, ale mnohem více,“ řekl obyvatel čtvrti.

„Vím, že se chystá rekonstrukce parku za soudem, tak možná by se to dalo investovat tam. Možná by za to mohly být lavičky v sousedním lesoparku, možná by se za to daly nakoupit nové posilovací prvky do lesoparku za Merkurem,“ navrhla další obyvatelka Podlesí.

Další dotazovaní navrhovali instalovat vybavení pro cyklisty: „Dělají cyklostezku směrem k přehradě, ale třeba právě na konci Dlouhé třídy u lesoparku by se hodilo vybudovat odpočívadlo, u kterého by mohl být nejen stojan, ale i nabíjecí stanice pro elektrokola s možností dohustit kola. Na cyklotrasách už se to stává standardem. Když tam dá městská policie kameru, tak by to nemuseli vandalové zničit.“

Vizualizace možné podoby parku Sponzorů v Havířově.
Nový park: vodní divadlo, grilovačky nebo noční svatby

Máte svůj návrh, do čeho by radnice mohla investovat ušetřený milion v městské části Podlesí? Napište ho do 8. července na adresu: havirovsky@denik.cz, zařadíme ho ankety.

"V Havířově bydlím necelý rok. Město se mi líbí. Chybí mi zde trasy pro jízdu na kolečkových bruslích. U Lučiny to není nic moc. Co tak použít peníze z penále na nový a hlaďoučký povrch? Třeba na stezce kolem lesa a v lese od ulice Jurije Gagarina. Po přejetí přes cestu pod kruhovým objezdem lze pokračovat dál. Nádherné trasy v přírodě…," navrhla Zlatuše Foltýnová.