Řešení vládní krize odložili lídři koalice na pondělí. Po dvouhodinové schůzce v Kramářově vile uvedl premiér Petr Nečas, že k dohodě je ještě kus cesty.
Podle Nečase je na stole sedm variant budoucí podoby koaliční spolupráce.

Dál se počítá s personálními změnami. Podle předsedy VV Radka Johna se všechny varianty týkají postavení jeho strany ve vládě.

„Svět se točí okolo ministerstva vnitra,“ sdělil jeden z účastníků dnešní schůzky. Další politik uvedl, že pro nynějšího ministra Johna by mohla vzniknout funkce vicepremiéra pro boj s korupcí.

John řekl, že počet diskutovaných možností se do pondělí sníží. „Řada z nich je pro nás neprůchodných, některé jsou neprůchodné pro ODS. Ono se to vyčistí,“ uvedl - více o krizi ve vládě zde.

#nahled|https://g.denik.cz/1/09/1404_vlada_boj_denik-hp_top.jpg|https://g.denik.cz/1/09/1404_vlada_boj.jpg|Petr Nečas v síti#
Deník zjišťoval

S otázkou jak vnímáte vládní krizi a její dopady se Deník obrátil na poslance Moravskoslezského kraje:

Jaroslava Wenigerová, ODS:

Považuji vládní krizi za velmi vážnou. Od roku 1989 jsme se v tak vážné situaci neocitli. Informace o propojení politické strany Věci veřejné s byznysem, s firmou ABL považuji za zásadní, pokud se to nezastaví, může dojít k ohrožení demokracie v Česku. Věřím, že vedení ODS bude hledat cestu, jak se se ctí s tímto problémem vyrovnat, a to nejen kvůli sobě, ale především kvůli voličům.

Kateřina Konečná, KSČM:

Jsem v zahraničí, informace mám proto zprostředkovaně. Z toho, co vím, považuji celou situaci za velkou ostudu. Občané si určitě takový vývoj nepřáli a nepřejí. Místo toho, aby se vládní koalice starala o problémy lidí, hašteří se mezi sebou. Věci, které by se měly řešit, neřeší. Nejčistším východiskem by asi byly předčasné volby, je možný také vznik menšinové vlády.

Lubomír Zaorálek, ČSSD:

Jsem znepokojen tím, že máme vládu, která se nezabývá tím, čím by měla. A neřeší problémy závažné pro náš region – ovzduší, čerpání peněz z evropských fondů. Zato se plně věnuje skandálům a intrikám. Členové koalice se akorát navzájem napadají, na práci nemají čas. Nepamatuji si, že bychom od roku 1989 byli v podobně vážné situaci. ČSSD nemá sílu na sestavení vlády, pokud se koaliční partneři nedohodnou, řešením jsou předčasné volby.

Pavol Lukša, TOP 09:

Je to špatně, že jsme se dostali do takové situace. Důvěra ve vládní koalici se po tom všem bude hledat velmi špatně. Pravice dostala loni od voličů šanci, teď hrozí, že občané budou zklamáni. Jsem přítel dohod. Raději třikrát jednám, než jednou řežu. Ale musíme přijmout takové dohody se zárukami, že se uskuteční plánované reformy.

Průzkum: Lidé chtějí konec vlády a předčasné volby

Nejlepším východiskem z nynější vládní krize by podle Čechů byla demise vlády a předčasné volby. Rozsáhlá personální obměna vlády by koalici sice prospěla, důvěru lidí by ale po tomto kroku kabinet stejně neměl. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Sanep. Podporu by od veřejnosti nezískala ani menšinová vláda ODS a TOP 09 s podporou ČSSD.

Více než polovina lidí si myslí, že by pro zachování stávající koalice bylo prospěšné, aby vedle odchodu Víta Bárty (VV) a odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) a ministra kultury Josefa Dobeše (VV) odešel z vlády i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) společně s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou (ODS) a ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS).

Nejvíc jsou o pozitivním dopadu odvolání ministrů přesvědčeni voliči Věcí veřejných. Polovina Čechů ale zároveň tvrdí, že ani tak rozsáhlými personálními změnami by si kabinet důvěru obyvatel stejně nezískal. Přesvědčeni jsou o tom hlavně voliči ODS, ale i VV, méně příznivci TOP 09.

Průzkum se uskutečnil v době od 14. do 15. dubna a zúčastnilo se jej 1912 lidí starších 18 let.

Měla by koaliční vláda bez ministrů Víta Bárty (VV), Radka Johna (VV), Josefa Dobeše (VV), Miroslava Kalouska (TOP 09), Ivana Fuksy (ODS) a Alexandra Vondry (ODS) Vaši důvěru? (v procentech)
ano 12,2
spíše ano 19,9
ne 33,5
spíše ne 15,5
nevím 18,9

Domníváte se, že by rozsáhlá obměna vlády byla pro zachování stávající vládní koalice vedené premiérem Petrem Nečasem prospěšná? (v procentech)
ano 42,3
spíše ano 12,3
ne 17,2
spíše ne 12,6
nevím 15,6
Jan Kraus: Přemluvili jsme bábu, dědka a teď to máme

Praha /ROZHOVOR/ – Člen správní rady Nadačního fondu proti korupci a herec Jan Kraus působí v posledních dnech velmi rozezleně. Svou páteční show na Primě uvedl slovy anglického vojevůdce a politika Olivera Cromwella.

Ten, když v dubnu 1653 rozpustil parlament, řekl: „ Za to, co jste učinili dobrého, zde sedíte již příliš dlouho. Odejděte, prosím, a nechte nás zde samotné pracovat. Ve jménu božím, odejděte.“ Kraus stejnou výzvu adresuje dnešní politické reprezentaci.

Před měsícem jste s několika známými osobnostmi založil Nadační fond proti korupci. Od té doby se na české politické scéně dějí dramatické věci. Máte dojem, že korupce je stále tím hlavním problémem naší společnosti?

To nepochybně, protože všechno, co se teď objevuje, je důsledkem korupce, která je především neregulérní získávání výhod. Většina loupeží v Česku se odehrává buď ve velkých institucích patřících státu nebo v rámci výběrových řízení.

Ale to přece není žádná novinka. Jak to, že kauzy jako Gross a jeho zbohatnutí přes noc, Řebíček a jeho Viamont nepřinesly žádný otřes a teď najednou kolem ABL je takový povyk?

Kauzy Gross a Řebíček stály u počátku odhalení, jak to všechno funguje. Korupční mechanismy se od té doby dál systematizovaly. Česká demokracie je jen kamufláž mafiánského systému, poklop, který zakrývá ohromný zločin propletený do celé země. A bude možná velmi překvapivé zjišťovat, jak velká část lidí se na něm účastní.

Česká republika jako odnož Cosa nostra?

Důkazy mluví jednoznačně o tom, že spíš jsme zločinná mafiánská společnost s jistou demokratickou kamufláží než demokratická společnost s určitými mafiánskými ostrůvky.

Chcete říct, že politická reprezentace od komunálu až po vládu je zapletena do mafiánských sítí?

Politika je tady vnímaná jako penězovod, prostředek na získávání peněz. Vezměte si, že ve stranách je asi sto tisíc lidí, něco mezi kastou a etnickou skupinou. Volební kampaně stojí stovky milionů a co za ně ty užvaněné strany vyprodukují? Zaplácají životní prostředí billboardy, které na výsledek voleb ale příliš velký vliv nemají. Zato jde o fantastickou příležitost pro zlodějnu. Nebo nákup zbraní.

Nakupuje se jich tolik, že to vypadá, jako bychom byli ve válce. Pak se zjistí, že nová letadla nemůžou letět do Libye, protože se na to nehodí. A auta, která se koupila pro mise do Afghánistánu tam taky nemůžou, protože nevyhovují podmínkám. To ale nikoho nezajímá, protože prvotní je příležitost ke zlodějně -celý rozhovor s Janem Krausem najdetezde.