Každoroční květnová výstava ve věřňovickém Domě PZKO je už takovou tradicí. „Vždycky to chystáme na termín věrňovické pouti, která se koná někdy kolem svátku sv. Izidora, který je 15. května. Letos to vyšlo přesně," říká Marcel Balcarek, předseda místního PZKO.

Před pár lety jsme pořádali výstavu nazvanou „Na kole ku cugu", což v překladu znamená na kole k vlaku. Odkazujeme na to, že mnoho Věřňovických jezdí k vlaku na kole, většinou na starších kusech, a tak jsme je tady vystavili. Lidi sami je nám sem nosili. Mělo to docela úspěch," vzpomíná Marcel Balcarek.

Letos dali společně s kolegou dohromady bohatou sbírku pohlednice i map Slezska z doby Rakousko-Uherska. „Něco tu máme i z doby první republiky, i z 2. světové války," říká Balcarek.

Staré pohlednice nabízejí záběry prakticky ze všech obcí okresu. Nejvíc máme z Bohumína, ale také ze staré Karviné, Fryšátu, Těšína a pochopitelně z Věřňovic a Dolní, tehdy Německé Lutyně," prozradil Balcarek.

Jak se těmto unikátům dostal? „Něco jsem už měl, ale velkou část jsem získal po bývalém věřňovickém kronikáři," říká milovník historie.

Ze starých map se zase pozorný návštěvník dozvěděl, jak se za posledních 100 let změnil katastr Věrňovic, a na těžbou poznamenaném Karvinsku zase mohl objevit dnes už neexistující části obcí.

Milovníci historických zajímavostí si mohli prohlédnout také staré hasičské helmy anebo originální pivní lahve karvinského pivovaru.