Proč jste si ze všech hudebních nástrojů vybral právě klavír?

Má volba byla celkem jasná: klavír jsme měli doma, takže jsem právě k němu měl nejblíže. Občas jsem si na něj zabrnkal ještě dřív, než jsem začal chodit na základní uměleckou školu. Klavír mě od začátku bavil, a tak už jsem u něj zůstal.

Měl jste ve svém okolí hudebníky, kteří vás ke hře vedli?

Maminka vystudovala pedagogickou školu a také chodívala na hodiny klavíru. Na klavír hrát umí a vždy mě podporovala. K hraní mě ale vedla hlavně moje teta Jindřiška. Ona a paní učitelka ze základní umělecké školy Halina Heinzová na mě měly asi největší vliv.

Od kolika let se hře na klavír věnujete?

Od šesti let, kdy mě rodiče přihlásili na Základní uměleckou školu B. Smetany v Karviné do třídy Haliny Heinzové. V současné době jsem studentem ostravské Janáčkovy konzervatoře ve třídě doc. Xenie Hranické. Co se týká studia hry na klavír, tak se mám stále co učit.

Paní profesorka mi předává mnoho nových zkušeností, jak pracovat s technikou hry. Díky ní začínám vnímat hudbu jiným pohledem než dříve.

Jak se vyrovnáváte s nervozitou?

Naštěstí při výkonech na soutěžích nebo koncertech nebývám tak moc nervózní, aby mi to zabránilo ve hře nebo to ovlivnilo můj výkon. Úplně 
v klidu ale nejsem, mívám takovou tu zdravou trému.

Jste laureátem významných klavírních soutěží v České republice i v zahraničí. Kterou ze soutěží považujete za svůj největší úspěch?

Za svůj největší úspěch určitě považuji první místo v soutěži Concours Musical de France, která se konala v Paříži. Každopádně si ale cením všech svých úspěchů.

Lepší hodnocení prý dostáváte od zahraničních porotců?

Nevím, zda to bývá pravidlem, ale na mnoha soutěžích to tak opravdu bylo. To ale určitě neznamená, že bych se českých soutěží neúčastnil rád. Samozřejmě že vycestovat za hranice má něco do sebe, moc rád bych se podíval třeba do Sydney.

Studium a cestování na soutěže musí být finančně náročné, podporuje vás někdo?

V současnosti mě podporuje hlavně moje rodina, za což jsem opravdu vděčný. Dříve jsem dostával nějaký příspěvek z Fondu primátora Karviné a od dalších lidí, to už je ale minulost a nyní si hradím všechny náklady spojené s hraním sám.

Jakou posloucháte hudbu?

Poslouchám jazz, blues, pop a samozřejmě také nějakou tu klasiku. Bez toho by to nešlo. Rád si také zajdu na koncert jako divák. Člověk se i v publiku může naučit mnoha věcem.

Kdybyste se nevěnoval hubě, čím byste se chtěl živit?

Tak to opravdu netuším. Hudba u mě hraje prim a žádný jiný obor, kterému bych se chtěl věnovat, mě nenapadá. A tak budu doufat, že mi to v té hudbě do budoucna vyjde. Chtěl bych se usadit v nějakém klavírním triu nebo celkově v komorní hře. Ale jak to všechno dopadne, to se ještě uvidí.

I když mi studium a klavír vůbec zabere téměř všechen čas, rozhodně nelituji toho, jakou cestu jsem si vybral. Nic jiného bych ani dělat nechtěl.

Na čem právě pracujete?

Nyní se připravuji na soutěž Beethovenův Hradec, která proběhne na konci školního roku v Hradci nad Moravicí. Příprava je dlouhá, vlastně se jí věnuju už od září. Ostatně příprava na každou soutěž je náročná a zabere minimálně půl roku.

Ještě před soutěží, takže někdy na jaře, bych rád odehrál nějaké koncerty, kdy a kde, to zatím nevím, ale určitě se ukážu na Základní umělecké škole B. Smetany.

Jakub ŠotkovskýNarodil se roku 1995. Je rodák 
z Doubravy, kde stále žije. Jakub je laureátem významných klavírních soutěží u nás i za hranicemi. Hru na klavír studuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, koncertuje a účastní se klavírních soutěží. Kromě hudby patří mezi jeho koníčky jízda na kole a fotbal.