Pomocnou ruku podávají střediska volného času a domy dětí a mládeže v celém okrese. I letos přišli s bohatou nabídkou příměstských i výjezdních táborů a někde dokonce rodiče nemusí sahat hluboko do kapsy, určitý počet míst částečně dotuje město.

Tak to například funguje v Českém Těšíně. Místní Dům dětí a mládeže nabízí jeden příměstský a jeden výjezdní tábor. Dvacet míst na každém táboře dotuje radnice pětistovkou. Za rodiče tak město zaplatí téměř polovinu ceny. Deset míst je nedotovaných a platí pravidlo, „kdo dřív přijde, ten dřív mele." O tábory je tak velký zájem a českotěšínský dům dětí a mládeže hlásí poslední čtyři volná dotovaná místa.

„Zájem o tábory je opravdu velký. V kurzu jsou zejména letní tábory, ale i na ty jarní se letos přihlásilo opět více dětí než loni," říká zástupkyně ředitele Zdeňka Burda.

Dodává, že větší zájem je zejména u menších dětí, od 7 do 11 let.

Karvinský Juventus připravil na jarní prázdniny příměstský tábor nazvaný Za eskymáky a výjezdní tábor v Řece, který organizuje Přírodovědná stanice. Děti stráví týden na horách a dozví se vše o medvědech.

„Jsou to takové hlídací tábory, využívají jich zejména rodiče, kteří chodí do práce a nemají hlídací babičky. A je o ně velký zájem, už teď máme na tábor přihlášených 12 dětí a další se jistě ještě přihlásí," řekla Julie Sladkovská z karvinského Juventusu.

Příměstské i pobytové tábory jsou většinou zaměřeny na nějaké téma, například bohumínské děti mohou strávit prázdniny v Návsí na táboře nazvaném Zachraňte planetu Zemi. „Pro zájemce ještě máme několik volných míst a těšit se můžou na celotáborovou hru, diskotéky a další program, který naše tábory vždy doprovází," sděluje těm, co ještě váhají, Jirka Trucla z Domu dětí a mládeže Bohumín.

Tábory o jarních prázdninách pořádá také Dům dětí a mládeže Orlová, orlovský klub Spirála, havířovské středisko volného času Asterix nebo středisko volného času Don Bosko.