VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je jim teprve dvanáct a už kouří marihuanu

Český Těšín – Příběhy dětí z českotěšínského sídliště určitě nejsou ojedinělé. Ovšem nebyly by tak problematické, kdyby nešlo o dvanáctileté děti. Ač ještě ani pořádně nedošly do puberty, už mají za sebou zkušenost s drogou. Nedávno jim neznámý mladík u supermarketu poblíž jejich bydliště nabídl cigaretu. Neobsahovala však tabák, ale marihuanu…

18.11.2012 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Martinovi je dvanáct a žije v Českém Těšíně na sídlišti Svibice. Jeho kamarád Lukáš je o rok mladší. Ač ještě ani pořádně nedošli do puberty, už mají za sebou zkušenost s drogou. Nedávno jim neznámý mladík u supermarketu poblíž jejich bydliště nabídl cigaretu. Neobsahovala však tabák, ale marihuanu…

Postavy tohoto příběhu jsou sice smyšlené, ale je velmi pravděpodobné, že se s určitými nuancemi mezi svibickými paneláky skutečně odehrál. A zřejmě není ojedinělý. Kriminalisté totiž v posledních týdnech zaznamenali zvýšený pouliční prodej marihuany, kterou zhruba dvanáctiletým dětem nabízejí jen o něco málo starší dealeři.

Policii na to upozornila matka jednoho čtrnáctiletého chlapce, když se jí zdála podezřelá změna jeho chování. Udělala mu test na přítomnost omamných látek v těle a ihned zkontaktovala kriminalisty.

Ti se jali prověřit situaci v terénu a zjistili, že toto není náhodný případ. „Dealeři marihuanu nabízejí nejprve zdarma, později chtějí za dávku zpravidla padesát korun. Děti ji kouří buď ve formě balené cigarety, nebo přes skleněnou trubičku," přiblížila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Dětem bývá špatně, točí se jim hlava a zvrací, nicméně účinek drogy zkouší dál.

„Drogy tu byly vždycky"

Víkendovým sondováním přímo v terénu sice Deník nic konkrétního nezjistil, ale málokdo z oslovených se zprávám o kouření marihuany mezi dětmi divil. „To tady bylo vždycky. Ještě když jsem tu bydlela s mými dětmi, tak se tu o tom dost mluvilo," nechala se slyšet asi pětapadesátiletá žena, která byla na procházce se svými malými vnoučaty.

Nic konkrétního jsme nezjistili ani od dětí ze Svibice. Skupinky „náctiletých" nebyly zrovna sdílné. Dotaz, zda jim tam někdo nabízel marihuanu, v nich vyvolal podezřívavé pohledy. Ovšem údajně se s ničím podobným nesetkali.

Že se marihuana nejen na sídlišti Svibice prodává a kouří, potvrdil i velitel strážníků Petr Chroboczek. „O tom nešvaru samozřejmě víme, ale strážníci mají minimum šancí podobný obchod odhalit. Toto mohou sledovat kriminalisté, kteří k tomu mají prostředky, a také to dělají," řekl Chroboczek.

Kouření marihuany je ale fenoménem nejen v Českém Těšíně. Jak potvrzuje policejní mluvčí Zlatuše Viačková, policisté vědí o prodejcích prakticky ve všech větších městech.

Anonymní kontakt na policii

Policisté proto nabádají rodiče zejména dětí v prepubertálním věku, aby byli předvídaví, se svými dětmi mluvili a měli by rozhodně vědět, jak jejich děti tráví volný čas.

„Na případy chceme upozornit především z preventivních důvodů. Vyzýváme rodiče, aby si v rámci svých možností zakoupili volně dostupné orientační testy na omamné a psychotropní látky nebo v případě podezření, že jejich dítě skutečně přišlo do kontaktu s drogou, navštívili dětského lékaře a požádali o provedení kontrolního odběru moče. V případě jakéhokoliv podezření, aby toto zjištění neprodleně oznámili na policii," říká policejní mluvčí.

Zároveň varuje před negativními zdravotními následky, které kouření marihuany může dětem způsobit. „Škodí zejména vnitřním orgánům, a navíc to bývá předstupeň k užívání tvrdých drog," varuje Viačková. Rodičům zároveň nabízí i možnost obrátit se na kriminalisty i anonymně. Využít mohou elektronickou poštu: kaoopctesin@mvcr.cz nebo ka.pis@mvcr.cz.

Na bližší informace, například kolik případů mají hlášeno, zda některé dítě například mělo zdravotní komplikace, jsou kriminalisté zatím skoupí.

„V tuto chvíli ke konkrétním případům můžeme uvést, že jsou rozpracovány. Ke konkrétním osobám informace nemůžeme poskytnout. Na případu intenzivně pracujeme," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Mají však čtyři dealery marihuany, kterým je kolem 18 let. Je proti nim vedeno řízení pro přečin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Autor: Tomáš Januszek

18.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení