„To budu muset až do Fryštátu, takže autobusem přes město,“ přemýšlí, kam bude nově chodit pro dopisy nebo platit SIPO.

Služeb pobočky České pošty, kam to má z domu jen několik stovek metrů, využívala nejen při placení inkasa, vyzvedávala si tu úřední dopisy a balíky. Moderní zásilkové služby nevyužívá ona ani její dcera Michaela. „V e-shopu nic neobjednávám, balíky i dopisy vyzvedáváme na poště,“ vysvětluje Michaela a dodává, že jí rušení „jejich“ poštovní pobočky dost vadí.

Tyto ženy zcela určitě nebudou samy, koho rušení pobočky, kam byl zvyklý chodit dlouhá léta, pěkně štve a zkomplikuje mu život. Třeba paní Aleně, která si zrovna na poště vyzvedla dopis z úřadu. „Tak to je v pr… To teď budu mít na poštu pěkně daleko,“ říká smutně žena.

Sídliště Hranice bez pošty

V pátek dopoledne se na veřejnost dostal kompletní seznam poboček, které vedení České pošty v rámci úspor hodlá zrušit. Jen v Karviné zaniknou čtyři pobočky ze stávajících osmi – v Karviné-Hranicích dvě (jedna malá pošta v B bloku Rehabilitačního sanatoria), v Ráji na Gagarinově náměstí jedna a poslední na třídě Osvobození. Lidé ze zalidněných sídlišť tak budou muset na poštu ke kinu Centrum, do Teska, na náměstí Budovatelů v části Nové Město anebo na hlavní poštu ve Fryštátě.

Rušení poloviny z osmi poboček se nelíbí ani vedení města. „Jsme zklamaní z jednání České pošty. Férové by bylo, kdyby nejprve její zástupci za námi přišli a ukázali nám čísla na základě kterých dané pobočky chtějí zrušit. My bychom jim řekli naše argumenty, zda je vhodné vybrané pobočky rušit. Teď nás však postavili před hotovou věc, a proto nemůžeme souhlasit se zrušením od stolu bez jakékoliv analýzy a debaty,“ říká primátor Karviné Jan Wolf.

V okrese Karviná se rušení týká celkem 16 poboček, všechny jsou ve velkých městech. Celkem se v Moravskoslezském kraji zruší 48 poboček, vyplývá z interního seznamu pošty.

V Havířově zbudou jen tři pobočky

V téměř sedmdesátitisícovém Havířově, nejlidnatějším městě okresu, zavře hned pět poboček pošty z osmi. Dvě ve městě, jedna v části Bludovice, jedna na Šumbarku a ta v Prostřední Suché u fotbalového stadionu. Zůstanou pouze pobočka na Dlouhé třídě 464 a 1228 a na ulici Generála Svobody 268. „Místo dosavadní docházkové vzdálenosti dvou kilometrů k nejbližší pobočce v obcích s počtem obyvatel nad 2500 se tato vzdálenost zvyšuje na tři kilometry,“ upozorňuje mluvčí města Rosalie Seidl Pokorná.

Ani v Havířově se krok České pošty nesetkal s pozitivní odezvou. Havířovský primátor Josef Bělica neskrývá nelibost z nastalé situace. „Podle mě je to unáhlený a nesystémový krok, který jde proti občanům. Jsme druhé největší město Moravskoslezského kraje a z osmi poboček nám tady zůstanou jenom tři. Naši občané už teď stojí fronty před pobočkami pošt, protože neustále omezují pracovní dobu, teď se fronty ještě prodlouží. Mám za to, že tímto opatřením se kvalita služeb a jejich dostupnost mnohonásobně zhorší,“ řekl k rušení poštovních poboček ve městě.

Starosta Kula: Chci se se zástupci České pošty sejít

Podobě jako na obřím havířovském sídlišti Šumbark, kde od července zřejmě nebude jediná pobočka České pošty, na tom budou i obyvatelé českotěšínského sídliště Svibice. Tam by také podle plánů vedení České pošty měla pobočka zavřít. A to je pro obyvatele sídliště dost nepříjemné, je si jist starosta Českého Těšína Karel Kula.

Dodává, že bude chtít se zástupci České pošty o celé záležitosti ještě jednat. „Budeme se jim snažit vysvětlit, že třeba právě na Svibici to lidem značně zkomplikuje život. Uvidíme, jak se s nimi půjde domluvit,“ uvedl Kula.

Seznam rušených poboček v okrese Karviná

Bohumín

Ostravská 84, Pudlov

Bezručova 24, Záblatí

Nerudova 1156, Nový Bohumín

Český Těšín

Slezská 1730

Kysucká 1829

Havířov

Hlavní třída 46/32, Město

Slovanská 1220, Město

Jurije Gagarina 1589, Bludovice

Anglická 1198, Šumbark

Dělnická 769, Prostřední Suchá

Karviná

Kosmonautů 837, Ráj

Čsl. armády 2954, Hranice (lázně)

Slovenská 2868, Hranice

tř. Osvobození 1637, Nové Město

Orlová

Slezská 147, Poruba

F. S. Tůmy 1200, Lutyně