Zdroj: Youtube

Nové řešení jízdních pruhů v úseku mezi malým kruhovým objezdem „U Fiatu" a křižovatkou s ulicemi fryštátská a Kpt. Jasioka platí jen několik dnů. Jak Deník zjistil, novinka má své zastánce i odpůrce.

Z původních dvou pruhů pro každý směr jízdy zbyl jen jeden. Ten se klikatí mezi nově zřízenými odbočovacími a připojovacími pruhy. „na první pohled se to sice zdá chaotické a zbytečné, ale je pravda, že doprava se tím zpomalila a třeba tady do ulice U Hřiště se teď odbočuje z vyhrazeného odbočovacího pruhu. Nemusím se tak bát, že do mě zezadu někdo nepozorný vrazí. Co jsem se ale koukal, tak někteří řidiči neuznávají pravidlo zipu, které platí na těch nových připojovacích pruzích. To by měla policie pohlídat, než se tam stane nějaká nehoda," hodnotil dopravní situaci jeden z řidičů.

Jak redakce zjistila, důvodem úpravy byly stížnosti jednoho z obyvatel rodinných domů stojících v bezprostřední blízkosti silnice. Na jeho popud tam hlučnost měřili hygienici. Jediným možným řešením bylo zpomalit automobily a jízdní pruh oddálit od domu.

"Provedenou úpravou dopravního značení došlo nejen ke zklidnění komunikace, ale i k zajištění levých odbočení z původně směrově nerozdělené čtyřpruhové komunikace, zajištění výjezdů na komunikaci, přechodu pro pěší a oddálení motorové dopravy od přilehlých domů," vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Ivo Muras.

V rámci úprav byl zrušen také středový ostrůvek na děleném přechodu pro chodce.

Řidiči, kterým se nové opatření nelíbí, upozorňují především na to, že v celém úseku není možné předjíždět pomalejší vozidla. „Nevím, jestli to někomu pomůže, ale když ze dvou pruhů udělali jen jeden, tak se akorát vytváří šňůra aut, která se vleče za tím pomalejším. Určitě to nezajistí ani plynulejší provoz, ani snížení exhalací z výfuků. Navíc do takové šňůry aut se jen těžko vjíždí z vedlejších ulic. Sám jsem měl problém vyjet od veteriny, nemluvě o tom, že na odbočení z Dělnické vlevo k veterinární klinice nemyslel nikdo. Tam zase budou policajti vybírat pokuty za odbočení přes dvojitou plnou čáru," reagoval další motorista.

Podle informací z krajského úřadu se podobné opatření připravuje i na silnici v Horní Suché ve směru na Stonavu. „Krajská správa silnic počítá v nejbližším období s obdobnou úpravou provozu na silnici č. II/475 v úseku Stonavské ulice v Horní Suché. Motivem pro změnu uspořádání jízdních pruhů je tam nadlimitní zatížení přilehlých domů hlukem," dodal Muras.