Skupinka čtyřiadvaceti chlapců a děvčat ve speciální učebně Základní školy Marušky Kudeříkové se během dvou hodin nejen dobře bavila, ale především vytvářela různobarevná přáníčka, zdobila ovoce, svíčky a připravovala netradiční cukroví.

Nápomocni jim přitom byli školáci učebního oboru kuchař – číšník ze Středního odborného učiliště Baron School a odborná učitelka Renáta Bajtková. To, co děti vyrobily, si mohly odnést také domů. Přáníčka se využijí k vánočnímu poděkování sponzorům, kteří sdružení podporují.

„Jsem tu se svou devítiletou dcerkou. Těžko si zvyká na cizí lidi. Tady je ale moc spokojená. Našla si zde i nové kamarádky. Pro ni je to určité odreagování a zkušenost být v jiném kolektivu, než na který je zvyklá. Sama jsem velice ráda, že máme možnost se takto občas v příjemném prostředí setkávat,“ svěřila se Radka Matyášová, maminka malé Elišky.

Shodného názoru byli i ostatní rodiče. Všude vládla příjemná mezilidská atmosféra, která nesla i vůni přicházejících vánočních svátků.
„Snažíme se zajistit potřebné zázemí tak, aby se tu všichni cítili moc dobře,“ poznamenala učitelka Jarmila Přichystalová ze ZŠ Marušky Kudeříkové.
„Pro děti mají takováto setkání velký význam. Nejen, že se hezky baví, ale také navazují bezprostřední kontakty a pokaždé něco i tvoří. Nezapomínáme ani na rodiče. Těm se při šálku kávy dostává příležitost neformálně si vyměňovat zkušenosti,“ uvedla předsedkyně sdružení Zdeňka Vavrouchová.

Jízda spojuje rodiče dětí a mládeže s postižením, jejich přátele, odborníky a příznivce. K hlavním cílům patří podpora individuální i skupinové integrace hendikepovaných do běžných škol. Více informací lze získat na internetových stránkách jizda.unas.cz.