V praxi to bude znamenat, že například lidé z Havířova budou moci na jednu jízdenku cestovat až do Ostravy, kde pak mohou přestoupit na MHD. Uvedla to mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková. Ostravský dopravní integrovaný systém (ODIS) tak pokrývá a spojuje téměř všechna větší města Moravskoslezského kraje. Na dlouhodobou časovou jízdenku ODIS už mohou cestovat nejen obyvatelé Ostravy, ale i Opavy, Frýdku-Místku či Bruntálu. Zapojení do ODIS bude především finančně výhodné pro ty, kteří pravidelně dojíždějí za prací nebo do škol.

"Cestující si budou moci zakoupit dlouhodobé časové jízdenky ODIS s časovou platností od 30 dnů až po 365 dnů na jakoukoli kombinaci tarifních zón. Tato jízdenka umožní nejen pravidelně cestovat mezi Havířovem a Ostravou, ale v rámci Ostravy přestupovat na dopravní prostředky městské dopravy," vysvětlila mluvčí.

Dodala, že v souvislosti s elektrifikací traťového úseku mezi ostravským hlavním nádražím a Ostravou-Kunčicemi budou zavedeny přímé zrychlené vlaky. Doba jízdy z centra Ostravy do Havířova se tak zkrátí přibližně na 17 minut. Zapojením železniční trati vedoucí přes Havířov Kodis udělal další krok k celoplošnému pokrytí území kraje. Vedení společnosti by mělo projekt dokončit do závěru příštího roku. Jedním z posledních ještě nedořešených problémů je propojení se systémy MHD v Karviné, Orlové a také ještě Havířově.