Přes avizované zvýšení daně z přidané hodnoty, které posune hranici odváděné DPH z pěti na devět procent, by mělo jízdné v autobusech zůstat stejné. Vedoucí oddělení dopravy v Českém Těšíně Tomáš Hloušek redakci potvrdil, že se o zvýšení jízdného neuvažuje. „Nevím tom, že by se chystalo zdražování jízdného. Ceny zůstávají stejné čili deset korun u řidiče a sedm korun přes čipovou kartu. Navýšení daně se řeší z rozpočtu města,“ uvedl.

Stejně jsou na tom v Orlové i Karviné. „Ani my nepředpokládáme, že by došlo ke zvýšení nárůstu ceny jízdného ve veřejné dopravě. Hodnota jízdenek platí jako v okolních městech,“ řekla mluvčí Orlové Nataša Cibulková. Vyšší náklady by měla dopravcům dokrýt samotná města ze svých rozpočtů. Tak jako ostatně dotují městskou dopravu standardně. Kdyby tomu tak nebylo, nejenže by jízdné bylo dražší, ale většina spojů, zejména do odlehlejších městských částí, by vůbec nejezdila.

„Dotování dopravní obslužnosti je rozhodně dobrá věc, protože tak podporujeme veřejnou dopravu namísto individuální automobilové,“ myslí si starosta Bohumína Petr Vícha. Zvyšovat jízdné v MHD s největší pravděpodobností nebudou ani v Karviné. „Nechceme, aby dopravce zvýšil cenu jízdného MHD. Je třeba, aby se pro optimalizaci dopravy ve městě hledaly a našly jiné zdroje. Bohužel zatím není známa výše rozpočtu na příští rok, takže definitivní rozhodnutí padne až v prosinci,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.