Zhruba o jedenáct procent dražší jízdné bude od ledna v ostravské městské hromadné dopravě. Zdražovat budou i další dopravci v dopravním integrovaném systému ODIS. „Důvody, proč se celková hladina cen zvedla, jsou tentokrát dva. Jeden důvod je klasicky inflační, že stoupá cena nafty a energií. Druhým je zvýšení sazby DPH, která se musí nějakým způsobem projevit v jízdném,“ uvedl jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal.

Platí tedy to, co navrhla před několika týdny Rada města Ostravy - jedinou výjimkou bude nejpoužívanější patnáctiminutová jízdenka, jejíž cena zůstane stejná. Další krátkodobé jízdenky ale podraží o jednu až dvě koruny. Konkrétně pětačtyřicetiminutovou jízdenku by si měli cestující koupit za patnáct namísto současných čtrnáct korun. Podraží přibližně o desetinu také dlouhodobé jízdenky. Například dvojzónová třicetidenní jízdenka by měla nově stát namísto dnešních 314 korun nově 349 korun.

„Ruší se zlevněné jízdné pro uchazeče o zaměstnání. Dále dochází ke změně u čtyřiadvacetihodinové jízdenky,“ doplnil Stejskal. Konkrétně bude od ledna zrušeno takzvané rodinné jízdné, které bude nahrazeno rozšířením platnosti dvacetičtyřhodinové jízdenky o období od soboty 0.00 hodin do 24.00 hodin do neděle a o státem uznávaných svátcích, a to tak, že na tuto jízdenku bude moci jezdit až pět cestujících, z toho dva starší patnácti let. Tato nová jízdenka bude stát 48 korun. Podobné jízdenky využívají cestující také v Německu a Rakousku.

„To je významná změna. Aplikujeme osvědčenou věc do podmínek Ostravy,“ dodal Aleš Stejskal. Prodej dlouhodobých časových jízdenek se bude v době od 9. do 31 prosince řídit zvláštními pravidly. Kupony se začátkem platnosti do 13. ledna příštího roku se budou prodávat za staré ceny. Kupony se začátkem od 14. ledna a později nebudou moci cestující do konce prosince zakoupit. V prodeji budou od 1. ledna již za nové ceny.