Političtí nováčci - hnutí NAŠE TĚRLICKO, které v ani ne pětitisícové obci získalo přes 14 tisíc preferenčních hlasů, a výsledkem 43,10 procenta si řeklo o osm mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu, slaví. A politice se bude učit od počátku.

„Máme radost. Takový úspěch jsme nečekali,“ říká sedmatřicetiletý David Biegun, jenž nyní bude kandidovat na post starosty.

Ondřej Feber.
Rekordman mezi starosty v kraji končí. Po více než 30 letech

Přiznává, že nejen pro něj, ale prakticky pro všechny kolegy z kandidátky to bude nová zkušenost. „Zatím v tom nejsme sběhlí, budeme se muset všemu učit,“ neskrývá.

Ne sami, ale v koalici

Ačkoli má NAŠE TĚRLICKO většinu, chce do koalice další partnery. „Zatím s možnými partnery jednáme, nicméně jsme s lídry kandidátek ANO a Sdružení ČSSD a nezávislých mluvili už před volbami, že kdyby to dopadlo dobře, že bychom pak obec vedli společně. A teď je to tady,“ usmívá se budoucí starosta.

Podobný scénář se díky výsledku voleb odehraje v Doubravě, kde zvítězilo hnutí NAŠE DOUBRAVA. S tím rozdílem, že tito už v komunální politice fungovali a poslední čtyři roky byli v opozici.

V pondělí 26. září 2022 v Havířově politici podepsali novou koaliční smlouvu.
Dojednáno. V Havířově pokračuje minulá koalice, přibyl jeden náměstek

Lídryně hnutí Jiřina Ferenčíková zatím nechtěla více prozrazovat s tím, že složení koalice je v jednání. Také NAŠE TĚRLICKO má osm mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu, ale chce koalici s partnery. „V tuto chvíli víme jedné, že na 19. října je svolané ustavující zastupitelstvo,“ říká kandidátka na starostku Jiřina Ferenčíková.

Kde už je jasno?

A jak dopadly volby v dalších obcích okresu? V řadě z nich zvítězila strana či hnutí, kde kandidoval současný starosta, takže s pravděpodobností hraničící s jistotou starostou zůstane.

To je příklad Petrovic u Karviné, kde hnutí v čele se současným starostou Marianem Lebiedzikem získalo 16 z jednadvaceti mandátů.

Volby 2022, Karviná, koláž zastupitelů.
OBRAZEM: Toto jsou noví zastupitelé Karviné, kteří povedou město, podívejte se

Podobné je to v Horní Suché, kde Sdružení nezávislých kandidátů Horní Suchá získalo 9 z 15 mandátů a Jan Lipner, který vede obec od roku 1999, tedy zřejmě začne další funkční období.

A stejně tak v Horních Bludovicích, kde sdružení NEZÁVISLÍ - Horní Bludovice získalo osm mandátů. Obec tedy zřejmě nadále povede jako starostka Petra Ficková.

Povolební vyjednávání se rozbíhají také v Rychvaldu, kde zvítězilo ANO a s největší pravděpodobností zůstane v křesle starosty i nadále Milan Starostka.