To funguje už roky v objektu v ulici Energetiků, který jinak využívá místní dům dětí a jeho spřízněné organizace. Po letech zde přítomnost tohoto zařízení začala vadit.

Město tak vloni vybudovalo náhradní řešení za více než dva miliony korun. Nový rodinný dům? Nikoli. Kontejnerový objekt v části Poruba, kam se K-Centrum mělo přesunou. Proti se pak ale postavili sami obyvatelé čtvrti.

„Obáváme se snížení bezpečnosti, zejména dětí, zvýšené trestné činnosti, konfliktů a zdravotních rizik vyplývajících z velké koncentrace lidí se závislostí na drogách,“ daly by se shrnout hlavní body petice, kterou podepsaly stovky obyvatel Poruby i jejich známých a příbuzných z jiných částí města, kteří tak měli o své blízké rovněž obavy.

Zastupitelé se oběma body zabývali také na svém zatím posledním prosincovém zasedání. „Lidé s drogovými problémy by neměli být v centru města,“ podotkl zde v diskuzi například zastupitel Kamil Paloncy.

„V současných prostorách je K-centrum sice už dlouho, v blízkosti se ale nachází například dětské centrum Bejbáček a nemyslím si, že by to bylo šťastné řešení,“ řekla Jana Šertlerová. „Doporučuji přemístění K-centra do jiné lokality, kdysi to bývalo v Orlové-Městě, je třeba to zvážit,“ doplnil zastupitel Milan Páleník.

Stěhování K-Centra do nových kontejnerů v Porubě stoplo na základě petice již minulé orlovské zastupitelstvo. To nynější tak hledá další využití pro danou stavbu. Mezi zvažovanými možnostmi je i její prodej či pronájem, nebo třeba využití pro některý druh jiné sociální služby, užitečné pro město.

„Se zajímavou myšlenkou přišli i samotní obyvatelé Poruby. Mohlo by tam vzniknout preventivně výchovné centrum,“ řekla orlovská místostarostka Naděžda Kubalová.

Samo K-Centrum se zabývá prevencí, protidrogovým poradenstvím, které poskytuje i rodičům dětí, u nichž existuje podezření na užívání drog, funguje zde i terénní služby, mezi úspěšné projekty patří i tzv. výměnný program použitých stříkaček a jehel, díky kterému K-Centrum vybere a připraví k odborné a bezpečné likvidaci ročně tisíce kusů tohoto zdravotně nebezpečného odpadu.

Orlovští zastupitelé se tak k problematice stěhování K-Centra i využití kontejnerové stavby vrátí opět v únoru příštího roku.