Žlutý stroj Eurocopter EC-135 s volacím znakem Kryštof 05 se nad domy objevil v 17 hodin. Lidi na zemi zaujal tím, že nad domy provedl několik okruhů a pak přistál u asfaltového hřiště ve dvorku mezi Karvinskou a Slovanskou ulicí. Bezpečný prostor mu tam vyhradili policisté.

„Jednalo se o zásah u případu, kdy bylo pacientem dítě s epileptickým záchvatem. V té chvíli nebyla k dispozici žádná volná pozemní posádka, proto byl vyslán lékař letecké záchranné služby. Po ošetření byl malý pacient předán pozemní posádce a vrtulník se vrátil na svou základnu," informoval mluvčí Záchranné zdravotnické služby MSK Lukáš Humpl.

Nedostatek záchranek?

Přestože má záchranná služba v Havířově základnu se čtyřmi záchrankami, čas od času se stává, že jich je málo. Tři záchranky jsou se zdravotnickými posádkami, čtvrtá má v posádce lékaře pro závažnější případy. Přesto musí do města na výpomoc přijíždět záchranky z okolí nebo dokonce přiletět i vrtulník.

Právě v úterý takto odpoledne vypomáhala jedna „přespolní" záchranka a později i vrtulník.

Zatímco před dvaceti roky stačila na celé Havířovsko s přibližně 100 tisíci obyvateli jedna záchranka, tehdy to byla upravená Avia, nyní na stejnou oblast s ubývajícím počtem obyvatel nestačí ani čtyři.

Zhýčkanost a zneužívání

Příčinou takového vytížení záchranářů je vzrůstající zhýčkanost značného počtu pacientů, kteří si volají záchrannou službu domů, místo toho, aby se dopravili ke svému lékaři nebo do nemocnice sami.

Mezi častými pacienty, ke kterým záchranky vyjíždějí, jsou lidé, které trápí několikadenní potíže a dispečinku pak nahlásí, že se jejich stav zhoršil a žádají příjezd sanitky. Záchranky musí vyjíždět i k různým individuím, které je doslova zneužívají. Patří mezi ně často bezdomovci, kteří se uvádějí alkoholem do stavu nemohoucnosti. Stačí, aby měli drobný škrábanec na čele od pádu, a v té chvíli už jim strážníci musí nechat zajistit odborné ošetření.

Záchranáři mají dlouhodobou zkušenost, že více zhýčkaných pacientů, kteří by se k lékaři dopravili sami, je přímo ve městě, zatímco lidé z okolních obcí je volají skutečně v akutních případech.

Kdy volat záchranku?

"Lidé by se měli na tísňovou linku 155 obracet v případech, kdy je vážně ohroženo zdraví, či život člověka. Tedy například v situacích náhle vzniklého onemocnění s poruchou vědomí či selháním oběhu, dechovou tísní, či prudkou bolestí. Stejně tak je zásah záchranné služby indikován u pacientů s křečovými stavy, například epileptické záchvaty, febrilní křeče u dětí a další, nebo prudkého zhoršení zdravotního stavu u chronických pacientů. Přivolat posádku zdravotnické záchranné služby je v pořádku rovněž u závažnějších úrazů a dopravních nehod. Obecně platí, že běžné nemoci, přetrvávající obtíže neohrožujícího charakteru nebo stavy nevyžadující akutní ošetření, by měli lidé řešit u svého praktického lékaře nebo v příslušné ambulanci specialisty v jejich běžné pracovní době," vysvětlil mluvčí Humpl. 

Čtěte také o dalších případech, u kterých ve městě zasahovali letečtí záchranáři:
VIDEO: Pracovníka popálilo vysoké napětí, město bylo bez proudu

VIDEO: V bytě v centru Havířova vybuchl plyn. Popáleného odvezl vrtulník 
VIDEO: Záchranáři bojovali o život starší ženy zraněné pádem z okna
VIDEO: V Havířově zachraňovali muže zavaleného těžkým trámem
Záchranáři zasahovali u autonehody, sraženého cyklisty a usmrceného chodce