Na podzim nepořádku přibývá, lidé před Vánocemi rekonstruují a uklízejí, a věci, které z bytu či domu vyhodí, „uklízejí" na veřejná prostranství. U kontejnerů na komunální odpad se tak dají nalézt křesla, koberce, skříně, ale i stará okna po výměně a spousta dalšího odpadu.

„Je to bohužel tak. Neustále řešíme odvoz odpadu, který lidé odkládají ke kontejnerům v centru města a na sídlištích. Některá stanoviště na nádoby po takovém úklidu vypadají jako skládky. Mnozí to bohužel berou tak, že to za ně městský úřad vyřeší," říká Lenka Kročková z českotěšínské radnice.

Odvoz odpadu jde pak na účet města, které musí zaplatit svozovou firmu, aby prostranství vyčistila a objemný odpad odvezla. Přitom by stačilo, kdyby lidé nepotřebný nábytek a další staré krámy uložili do velkoobjemových kontejnerů na kusový odpad, které jsou od konce října rozmístěny po městě, nebo si za poplatek 250 korun objednali odvoz přímo od domu. Zcela zdarma pak mohou lidé odpad uložit ve sběrném dvoře v ulici Na Horkách.

Podobně to funguje v Karviné i Havířově. Zpravidla od jara do podzimu tamní technické služby umístí na vybraných místech velkokapacitní kontejnery, kam lze odpad odložit zdarma. „Měsíčně takto po městě rozmístíme asi šedesát kontejnerů," řekla Romana Bartošková z tiskového odboru havířovského magistrátu.

V Karviné rozmísťují velkokapacitní kontejnery k domům na sídlišti i jinde zpravidla jednou měsíčně. „Přesný rozpis ulic a harmonogram máme na webu a čtvrtletně zveřejňujeme i v radničním zpravodaji," říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Kdo se pustí do rekonstrukce domu, výměny oken či zateplování, může požádat o přistavení kontejneru na odpad. A má to zdarma.

„Na požádání přistavíme velký kontejner tam, kde rodina potřebuje vyklidit byt po zemřelém, nebo k domům, kde družstva či společenství vlastníků dům opravují. Společenství vlastníků a družstva mají jako jediné právnické osoby tuto možnost zdarma," dodala Swiderová.