Karviná se může pyšnit například nádherným zámeckým parkem Boženy Němcové. Ten nabízí nejen možnosti příjemných procházek, ale i posezení a relax v areálu Lodiček.

„Určitě můžeme doporučit i návštěvu fryštátského zámku, který je i v létě plný akcí," podotýká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová a podotýká, že příjemný den v historickém jádru města lze zakončit i v nedalekém letním kině.

DNES PIVO, DŘÍVE KONĚ

Deník dodává, že za zmínku stojí celé centrum někdejšího Fryštátu dnešní Masarykovo náměstí a jeho blízké okolí. Je zde několik historických budov s příjemnými podniky, kdy jedna z pivnic se nachází dokonce přímo v prostorách bývalých koníren rodu Laryšů.

STARÉ NÁMĚSTÍ

Do historického centra města na Staré náměstí by návštěvníky Orlové pozvala tamní mluvčí Nataša Cibulková. „Mohou si prohlédnout historickou budovu radnice, poté římsko-katolický kostel Narození Panny Marie, který se tyčí nad městem a váže se k němu pověst o založení Orlové. Z kostela se mohou projít Zámeckým parkem s celou řadou vzácných dřevin a můžou dojít k evangelickému kostelu, který je typický svou příjemnou atmosférou. Odtamtud už není daleko na hranici Orlové a Doubravy, kde se nachází Dinopark se spoustou atrakcí," zní její tip.

SORELA STYL

Nejmladší město v republice. Takto se přezdívá Havířovu. Také tam ale dýchá dávná historie. Na území města se nachází empírový zámek s parkem, jehož historie sahá až do 15. století, kdy zde stála tvrz.

„Dochované písemné materiály o tvrzi jsou datovány z roku 1588. V 18. století zde byl zbudován barokní zámek se zahradou. Po požáru v roce 1823 byl přebudován v empírovém stylu. Od roku 1845 plnil funkci administrativní budovy," říká Romana Bartošková z havířovského magistrátu s tím, že dnes jde zde stylová restaurace s ubytováním.

Mezi nejstarší roubené lidové stavby na Těšínsku patří Kotulova dřevěnka. Samotné jádro Havířova bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu a v roce 1992 bylo vyhlášeno ochranným pásmem a nazváno podle tohoto stylu Sorela.

„Architekti projektující v 50. letech byty na rychle se rozvíjejícím Ostravsku nechtěli stavět nové domy v „buržoazním" předválečném stylu, a proto se obrátili pro inspiraci do české renesance. Vypovídají o tom četné římsy, štíty, čučky a sgrafita na domech," doplňuje Bartošková.

DEN V POHYBU

Aktivně a v pohybu mohou strávit den návštěvníci Bohumína. Vše najdou v areálu Bospor, kde se nachází aquacentrum s venkovní letní pláží a spousty dalších příležitostí ke sportu.

„Děti se vyřádí v Hobbyparku s originální lanovou atrakcí a hned vedle je potěší farma s domácími zvířátky," zní tip tamní mluvčí Lucie Kolkové.

Milovníci historie si to své najdou v centru Starého Bohumína, kde mohou vyrazit i na projížďku lodí do oblasti meandrů řeky Odry.

Kouzelné okolí například v podobě Těšínské přehrady nabízí i Český Těšín, kde se dají strávit i příjemné chvíle v tamním příhraničním parku a rozhodně se vyplatí zajít i na polskou stranu, kde zájemci najdou park se zámkem a Piastovskou věží a mnoho dalšího.