Takovou moc mají bezpečnostní kamery se záznamem, které pro svou ochranu využívá nejen stále více bytových domů, ale i soukromníků.

„Pro nás jsou tyto záznamy a jejich zveřejňování jednou z cest, jak mnohdy značně urychlit vyšetřování i identifikaci pachatele. Podle zákona může policie tyto záznamy zveřejnit, a proto toho využíváme. Jde také například o záznamy kamer bankovních automatů, kde dojde k neoprávněnému výběru peněz a podobně," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Policistům se po zveřejnění vždy hlásí lidé, kteří k dopadení pachatele pomohou. Nejčastěji přes e-maily či telefonicky. Policisté ale sledují i veškeré sociální sítě, kde jsou jejich žádosti o spolupráci právě v podobě záznamů zveřejněny.

Sledují diskuse

„Sledujeme diskuse pod příspěvky a vše zajímavé pak dále prověřujeme a prošetřujeme," dodala policejní mluvčí.

Jak pro Deník uvedl jeden z ostravských expertů na tuto oblast, základní set kamer a záznamového zařízení pro bytové domy se dnes dá pořídit již za ceny okolo 10 tisíc korun. „Jde ale o nižší třídu a záznamy pak nemusí být příliš kvalitní. Firmy mnohdy zákazníkům předvádějí tato zařízení za plného světla. Jiné jsou ale výsledky, když je kamera například ve sklepě. Ty méně kvalitní pak reagují i opožděně na situaci, kdy se v tmavém sklepě zapne světlo a podobně," řekl Alexandr Grepl, zástupce jedné z ostravských společností, které se zde zabývají poradenskou činností, projekty a distribucí.

Přísná pravidla!

Ovšem pozor! Všichni družstevníci, společenství vlastníků domů i obyvatelé rodinných domků by si měli být dobře vědomi jedné věci. Na pořizování, ukládání a zveřejňování těchto záběrů myslí také poměrně přísné zákony.

Své o tom ví například Stavební bytové družstvo v Karviné, které zatím právě proto ve svých domech kamery nemá.

„Při vysokém počtu našich domů a častých změnách, kdy lidé například byty pronajímají nebo dlouhodobě žijí jinde, je složité mít k dispozici třeba jen potřebný aktuální souhlas všech obyvatel domu," uvedl předseda družstva Ladislav Kadlec.

„Zákonem daná pravidla jsou opravdu velmi přísná a složitá. Někteří naši družstevníci už ale zájem o kamery projevili a my tak do budoucna zpracováváme veškeré možné informace a podklady k tomu, abychom vyhověli pravidlům a mohli kamery rovněž používat," doplnil předseda družstva.

Deník tak nyní oslovil také Úřad pro ochranu osobních údajů, který je ve věci kamer a pravidel jejich používání v České republice kompetentní.

Větší materiál o kamerách tak přineseme v týdenících Karvinsko a Havířovsko, které budou součástí vydání Karvinského a Havířovského deníku v úterý 25. srpna.