Dokazují to i výsledky včerejšího kontrolního vážení nákladních aut, které provedli karvinští dopravní policisté: čtyři kamiony z 15 kontrolovaných byly přetížené! „Při kontrole jsme zjistili čtyři přetížená auta a šest řidičů nedodrželo bezpečnostní přestávky, které se zjišťují z tachografů,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Vážení nákladních aut provádějí policisté dvakrát až třikrát měsíčně na různých místech bývalého okresu, aby zjistili, zda řidiči dodržují předepsané normy.

„Spolupracujeme s Centrem pro silniční provoz v Ostravě, které se zaměřuje na kontrolu nákladních vozidel. Probíhají akce, kdy kontrolujeme vážení, technický stav vozidla, doklady k vozidlům i nákladu či záznam tachografu,“ řekl vedoucí Dopravního inspektorátu v Karviné Jindřich Machů. Jelikož Karvinsko patří k tranzitním okresům a městem projíždí nejen české ale i zahraniční kamiony, snaží se policisté provádět kontroly co nejčastěji. „Auta jezdí přetížená, dokladuje to i stav silnic, na jejich povrchu se tvoří převážně v letním období koleje. Podle mne je příčina na straně dopravců, kteří hřeší na to, že vážení je pokaždé na jiném místě a není tak časté,“ tvrdí Machů s tím, že za přetížení vozidla hrozí řidiči pokuta až pět tisíc korun a ztráta bodů.

Řidič chtěl policistům ujet

Vážení svého vozu se chtěl včera vyhnout jeden z řidičů, který spatřil policisty při nájezdu na kruhový objezd u hypermarketu Tesco. Rychle proto změnil směr jízdy a po objetí rondelu se vracel zpět do centra města odkud přijel. Policistům však přišla náhlá změna podezřelá a proto za autem vyrazili. Dostihli ho na druhé straně města a řidiče nasměrovali na místo vážení.

„Po převážení jsme si potvrdili domněnku, že vozidlo bylo nákladem přetíženo,“ řekl Machů a dodal, že policisté mají pravomoc na území města přivést k vážení jakýkoliv kamion nebo nákladní auto. Pracovník Centra pro silniční dopravu Václav Vašenda jeho slova potvrdil. „Každý kraj má k dispozici pouze jedno kompletní vybavení pro vážení kamionů. Všechny potřebné přístroje jsou digitální, přesné a co je důležité, mobilní, takže jsme schopni každý den měřit vozidla na různých místech v kraji. Snažíme se to co nejvíce střídat,“ vysvětlil Vašenda.