Dobročinná výzva je veřejnou sbírkou, kterou organizuje Handicap Sport Club Havířov, oficiálně začala v neděli 18. října a poběží do poloviny listopadu.
„Nejde nám o to, abychom vzbuzovali soucit. Naopak chceme ukázat odhodlání, se kterým naši sportovci žijí a trénují. Představit bocciu a ukázat, že jsou v ní naši svěřenci schopni něco dokázat. Dokonce i porážet zcela zdravé soupeře,” zdůrazňuje Kateřina Šajnarová, šéfka klubu, který stojí za iniciativou #UKAŽKOULE!
Všechno bylo v pořádku, než…
Jirka Marsín byl normální zdravý kluk. Hrál hokejovou extraligu za třinecké dorostence. Ale jen do chvíle, než nezvládl vyjížďku autem. Z havárie vyvázl živý, ale s doživotními následky - tělesným postižením a vozíkem. Takových příběhů znají v havířovském Handicap Sport Clubu (HSC) řadu.

V tomhle klubu ale mají podobné příběhy docela hezké pokračování. Jmenuje se boccia, sport podobný francouzskému pétanque.
„Určený je lidem s těžkým tělesným postižením. Hráči ve hře používají koule dvojí barvy – červené a modré, které spouštějí ze speciální rampy. Klíčová je přesnost i razance,” přibližuje bocciu Kateřina Šajnarová.
Připomíná, že paralympijské disciplíně se v HSC věnují tři desítky sportovců z celé Moravy. Také proto se ke kampani HSC připojují další sportovní kluby, jako jsou ostravský Baník, extraligové volejbalistky ze stejného města, hokejisté AZ Havířov.

Své jméno s výzvou spojují ale také jednotlivci - český reprezentant v atletice Pavel Maslák nebo profesionální triatlet Petr Vabroušek.
Peníze pro hendikepované sportovce
Kampaň #UKAŽKOULE! odkazuje na herní náčiní, kterým sportovci s handicapem hrají. Ale také na fakt, že překonat vrozené postižení nebo vážný úraz a přistupovat k životu s omezením aktivně, je obrovská výzva.
“Ukázat koule” však chtějí i činovníci HSC a prostředictvím informační a fundraisingové kampaně vybrat finanční prostředky, které poputují přímo ke sportovcům. Vybavení není levné. Třeba zmiňovaná rampa přijde na víc než 20 tisíc.