„Naše hudba je postavena na lidovosti. Pokud ale chcete dneska přilákat mladé lidi na koncert, musíte do ní dát například modernější aranžmá a známější repertoár. Doba pokročila a my například nehrajeme některé skladby proto, že jejich aranže jsou zastaralé,“ prozrazuje Milan Kupka.

Repertoár Malé černé hudby je odevšad. „Hrajeme věci z České republiky, Slovenska i Polska a vůbec nám nevadí, že nemáme žádného vlastního autora, protože tím pádem hrajeme pestře,“ říká Kupka. Soubor vždy lákalo hrát skladby z jižní Moravy, které jsou dle slov kapelníka svižné a rychlé, tím pádem osloví široké publikum. To si často repertoár z určité oblasti i vyžádalo.

„Máme aktuálně v archivu našeho repertoáru kolem 2300 skladeb, které jsme za dobu fungování odehráli,“ doplňuje Milan Kupka, který je jedním ze třinácti stabilních členů kapely.

HUDBA MUSÍ BAVIT

Historie kapely však začala s osmi členy, kteří si říkali Kubešova osmička. Sestava se postupně rozšiřovala až do dnešní ustálené podoby. „Nikdy nebudeme doslova profesionální kapela, ale starám se o to, abychom udrželi jakousi laťku určité úrovně,“ svěřuje se Kupka. „Když jsme nahrávali hudební nosič, říkal jsem si, že bych byl rád, když posluchače bude mrzet blížící se konec celého CD. Snad se nám tato věc povedla,“ doplňuje.

U otázky, zda mají dnes mladí lidé ještě zájem hrát v dechových kapelách, Milan Kupka přiznává, že se doba změnila. „Už to není, co bývalo. Muzikanti, kteří chtějí s námi hrát, ještě ani neukážou, co umí, a už se zajímají jen o honoráře. Trochu se vytratila láska k hudbě, která se však u někoho přesto ještě občas objeví, a to je dobře. Srdcařů je málo, ale stále existují,“ dodává Milan Kupka.

V sobotu 8. června zahraje Malá černá hudba od 14 hodin na Masarykově náměstí v rámci Dnů Karviné a koncert se ponese především v duchu rekapitulace uplynulých 30 let.