Odpověď na otázku, proč právě do Životic, je nasnadě – loni jí vyšla knížka Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie, v níž předkládá fakta týkající se masakru z léta 1944 v kombinaci se vzpomínkami pamětníků.

S dětmi Karin Lednická mluvila o této události, a kromě jiného zjišťovala, zda o ní něco vědí. „Mám radost, že s tímto tématem škola v Životicích pracuje, ale není jediná. Vím, že se mu věnuje více škol v republice, ale v Životicích mi to dává ohromný smysl. Takže životické děti, které se zajímají o životickou tragédii, je nejvíc, v co jsem mohla doufat,“ shrnula svůj dojem z návštěvy spisovatelka. Ta je také autorkou veleúspěšného románu Šikmý kostel, na jehož třetím díle právě pracuje.

Nemluvilo se ale jen o její poslední knížce, ale děti se ptaly na její práci: Jaké píše knížky, jak dlouho to trvá, zda se její díla dají sehnat i ve formě audioknihy? A podobně. Žáci třetí a páté třídy se vyptávali na všechno možné a spisovatelka často ocenila, že tazatel položil velmi dobrou a zajímavou otázku.

„Musím říct, že jsem byla nadšená z toho, jak se děti zajímaly, jak reagovaly… Živý zájem dětí je velký důvod k radosti. Já jsem se sem upřímně těšila a bylo to mnohem lepší, než jsem doufala,“ dodal Karin Lednická.

S dětmi si udělala společnou fotografii, podepsala jim přinesené knížky i vzkazy pro rodiče či prarodiče. Poté s nimi u nedalekého památníku životické tragédie uctila památku obětí životické tragédie položením různobarevných tulipánů.