A pozitivní ohlasy jsou slyšet i z řad veřejnosti. Lidé nemusí čekat na příjezd hlídky, která botičku odstraní, ale mohou okamžitě odjet a přestupek přijet ve stanovené lhůtě vyřešit do služebny městské policie.

Lepší, než se čekalo

„Kartičky používáme prakticky od loňského září a musím říci, že tento systém funguje dobře. Těch případů, které postupujeme správnímu orgánu, není tolik, kolik jsme původně odhadovali," říká ředitel českotěšínské městské policie Petr Chroboczek.

Za špatné parkování tak na svém voze nenajdete botičku, ale samolepku, na které je napsáno, čeho se řidič dopustil a kde a kdy může svůj přestupek vyřešit v blokovém řízení. Pokud se do služebny městské policie v daném termínu nedostaví, případ je postoupen přestupkové komisi, což s sebou přináší další náklady na správní řízení.

Na místo už nemusí přijet motorizovaná hlídka s botičkou v kufru, přestupky za špatné parkování tak řeší i pochůzkáři.

Neblokují se místa

„Řidiči mohou se svým vozem ihned odjet, a neblokují tak parkovací místa nebo veřejné prostranství," popisuje další výhodu Chroboczek.

Botičkám ale v Českém Těšíně ještě stále nedali vale. Používají je u aut se zahraničními poznávacími značkami. „U cizinců by byla vymáhatelnost pokuty mnohem obtížnější," vysvětluje Chroboczek.

Podobný systém funguje i v Třinci a Jablunkově, kde má také pozitivní ohlasy.

Strážníci v našem regionu ale o podobné změně neuvažují. „Botičky určitě rušit nebudeme, stále jsou pro nás jediným účinným prostředkem. Lidé by se mohli vymlouvat na osobu blízkou," říká ředitel bohumínských strážníků Karel Vach a dodává, že u jednoduchých případů, které strážníci nepokutují, v Bohumíně používají kartičky jako upozornění. Aby lidé věděli, že se dopustili přestupku. Za loňský rok zde za špatné parkování rozdali 240 botiček.

Botičky zůstanou

„O změně současného systému pokutování špatného parkování neuvažujeme," zní také z Havířova, Orlové i Karviné, i když právě tento nešvar tvoří značnou část skutků v dopravě.

„V loňském roce jsme botičku u špatného parkování použili 177krát. Celkově jsme řešili 21 534 přestupků, z toho přestupky z dopravy činily 44,4 procent. Dle mého odhadu bylo právě špatné parkování největším nešvarem řidičů," říká ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.