Má to být automobil typu karavan, kde bude malé operační středisko a také místnost, kde budou mít strážníci prostor mluvit s lidmi, kteří za nimi přijdou s nějakým poznatkem či jinou záležitostí.
Podle pracovníka magistrátu Petra Osifa se Karviná inspirovala v Havířově, kde takovéto vozidlo dali do provozu loni na podzim.
„Uvnitř je malé operační středisko a konferenční místnost, kde budou moci přijímat občany. Vozidlo bude vybaveno kamerovým systémem, který bude možné dozorovat oboustranně z operačního střediska v budově městské policie,“ vysvětlil Petr Osif a připomněl, že mobilní služebna nemusí sloužit jen strážníkům, ale klidně i státní policii.
Jak minulý týden řekl primátor Jan Wolf, město má na tento projekt vyčleněno přes tři miliony korun.
„Do konce února město podá projekt a bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele,“ uvedl ředitel Městské policie Karviná Petr Bičej.
Připomněl také, že kromě problémových lokalit ve městě, kde by mobilní služebna měla převážně působit, je v plánu, že strážníci budou zajíždět také třeba do zahrádkářských osad, kde budou působit preventivně a také mluvit se zahrádkáři, kteří se stávají terčem útoků vandalů a zlodějů.
Kdy by mohla být mobilní služebna k dispozici, dnes nikdo nedokáže odhadnout. „Ze zkušeností těch, kteří ji už pořizovali, to trvá tak dva roky,“ řekl Petr Bičej.
PŘÍVĚS I KARAVAN
V Havířově uvedli ojedinělou mobilní služebnu založenou na speciální přestavbě obytného automobilu už loni. Tamní městská policie už několik let používá mobilní služebnu vybudovanou v obytném přívěsu. Nová mobilní služebna je vybavena několika kamerami. Jeden systém pomáhá při parkování a monitoruje bezprostřední okolí vozu.
Další je bezpečnostní, kdy je sledováno okolí služebny v zájmu její ochrany například před vandaly. Třetím systém tvoří kamery k monitorování vzdálenějších cílů.